Friedric A. Von Hayek'in siyaset felsefesi
Friedric A. Von Hayek?s political philosophy
- Tez No: 218972
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Liberalizm 21. yüzyılda etkinliğini sürdüren, gerek iktisadi gerekse felsefi temelleri çok derin olan bir ideolojidir. Friedrich von Hayek de liberalizm düşüncesinin çağdaş temsilcileri arasında çok önemli bir yere sahiptir.Düşüncelerini incelediğimiz Hayek, 18. yüzyılda özellikle İskoç Aydınlanmasının benimsediği liberalizm anlayışını benimsemiş, ve yaşadığı yüzyılda bu anlayışın temelleri olan liberal öğeleri devam ettirmeye çalışmıştır. Hayek, özellikle II. Dünya savaşı sırasında egemen güç haline gelen nasyonal sosyalizmin, aslında sosyalizmden beslendiğini belirterek her iki akımında sonunda totalitarizme ulaşmasının kaçınılmaz olduğunu vurgular. Hayek'in asıl karşı çıktığı ve mücadele ettiği akım totalitarizmdir.Hayek'in liberalizm anlayışının temel özellikleri vardır. Bunlar; bireycilik, özgürlük, kendiliğinden doğan düzen, piyasa ekonomisi, adalet, sınırlı devlet ve kanun hakimiyeti olarak sayılabilir. Bu özelliklerin her birisi başlı başına önem taşımaktadır ve hepsi birbiriyle bağlantılıdır.Hayek, sosyal düzen ile ilgili olarak iki sosyal düzenin varlığından söz etmektedir: Kendiliğinden doğan düzen ve örgütlemeye dayalı düzen. Hayek'in ısrarla savunduğu düzen olan kendiliğinden doğan düzen, hiçbir bilinçli bir planın ya da anlaşmanın ürünü değildir. Bu düzen, insan ilişkilerinden doğan, evrimsel bir süreçle meydana gelmiştir.Hayek, savunduğu liberal ilkelerin muhafazakarlıkla karıştırılmaması gerektiğini, ayrıca demokrasinin tek başına totalitarizmle mücadele etme konusunda yeterli olamayacağını, demokrasinin liberalizm ile desteklenmesi gerektiğini önemle vurgular.Anahtar Sözcükler1.Liberalizm2.Bireycilik3.Özgürlük4.Kendiliğinden Doğan Düzen5.Demokrasi
Özet (Çeviri)
Liberalism is an ideology which has economical and philosophical well-grounded basis and it maintains it?s efficiency in the 21st century. Friedrich von Hayek has a very important position among modern representatives of liberalism.Hayek, whom we have analyzed his ideas, adopted the liberalism theory which was especially adopted by the Scottish Enlighthenment in the 18th century and he aimed to carry on the basic liberal elements of this theory to the century which he lived. Hayek emphasizes that National Socialism, which was especially the preeminent power during 2nd World War, in fact nourishes from socialism and it is unavoidable that both of these theories reaches to totalitarism. The theory which Hayek actually objects and fights against is totatlitarism.Hayek?s liberalism theory?s fundamental characteristics could be counted as: individualism, liberty, spontaneous order, market economy, justice, limited government and rule of law. All of these fundamental characteristics are critically important and they all are interconnected.Hayek adopts two kinds of social order: the spontaneous social order and the social order which grounds on organizational structure. The order which Hayek defends persistently, is the spontaneous order, is not an invention of any plan or agreement made consciously. Spontaneous order consisted during an evolutionary process and arises from human relations.Hayek, emphasizes that the liberal principles that he defends shall not be confused with conservatism, democracy is not enough to fight against totatlitarism and it shall be supported by liberalism,Key Words1.Liberalism2.Individualism3.Liberty4.Spontaneous order5.Democracy