1950 seçimlerinin Türkiye'nin demokratikleşme sürecindeki yeri
The place of 1950 elections in Turkish democratization process
  1. Tez No: 218986
  2. Yazar: MÜGE TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA TOKUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde; 1950 Seçimlerinin önemini vurgulamak ve çok partili demokratik hayata geçişin asıl dayanak noktasının, 1946 Seçimleri değil, 1950 Seçimleri olduğunu açıklayabilmektir.Tez üç bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde, çeşitli demokrasi kavramlarına değinilmiş, daha sonra da demokrasinin; ilk ortaya çıktığı dönemden, günümüze kadar geçen sürede geçirdiği değişime ve günümüz demokrasisine değinilmiştir. Çalışmamıza, tüm ilke ve kurumlarıyla, liberal demokrasi esas oluşturmuştur. Bu kapsamda, demokratik bir sistemin sahip olması gereken unsurlar açıklanmış ve çalışmamızda görece en önemli görülen periyodik, adil ve özgür seçim ilkesine ayrıntılı olarak değinilmiştir. Son olarak da, genel hatlarıyla seçim sistemlerine yer verilmiştir.İkinci bölümde ise; Osmanlı'nın son dönemlerindeki parlamenter rejim denemelerinden, 1946'ya kadar olan gelişmeler, 1921 ve 1924 Anayasaları, tek parti dönemi politikaları ve topluma yansımaları tarihi bir süreç içinde ve demokratikleşme çerçevesinde ele alınmıştır.Son bölümde ise, Tek Parti Döneminde; İkinci Dünya Savaşının yarattığı dış faktörler ile dönemin otoriter yönetiminin yarattığı geniş tartışma ortamı anlatılmıştır. Bunun yanı sıra, 1946 Seçimleri, Demokrat Partinin kuruluşuyla birlikte başlayan ve Türkiye'de genel, yargı güvencesi altında, adil, özgür ve gizli oy-açık tasnif esasına dayanan ilk demokratik seçimlerin gerçekleşmesine vesile olan 1950 Seçimleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. 1946 ile 1950 Seçimleri karşılaştırılmış ve 1950 Seçimlerinin Türk demokrasisindeki yeri ve günümüz siyasi yaşamına getirdikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is, in the democratic process of Turkey; to emphasize the ?1950 Elections? and to be able to explain that it was the ?1950 Elections? that is the base in transition to multi party democratic life rather than the ?1946 Elections?.The thesis is divided into 3 sections. In the first section, various democracy concepts have been touched upon, later on the changes the democracy has experienced from beginning to today and today?s democracy has been dealt. In this context, the components that a democracy should have have been explained and the principle of periodic, fair and free elections have been dealt with in detail, which is regarded relatively the most important issue in our study.In the second section; the developments which took place between parliamentary regimes trials in late Ottoman period and 1946, 1921 and 1924 Constitutions, one-party era policies and their reflections in the community have been dealt within the frame of times series and democratization.In the last section, the external impacts caused by World War II and broad discussion environment created by the authoritarian government have been explained. In addition, 1946 Elections and 1950 Elections which was initiated with the establishment of Democrat Party and paved the way for the first general elections, under the security of justice, fair, free and based on secret ballot- open counting principle have been dealt. Finally, the reflections of 1950 Election in both internal and external media have been touched, 1946 and 1950 Elections have been compared and the benefits brought by 1950 Elections into our current political life and its place in Turkish Democracy have been explained.Key Words1.1950 Elections2.Democratization Process3.1946 Elections4.Political Life With Multi Party5.One ? Party Period