Türk Hukukunda ve Irak Hukukunda vatandaşlığın kazanılması
Acquiring the citizenship for Turkish and Iraqi Laws
  1. Tez No: 218996
  2. Yazar: MOSSA A. ABAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. BİLGE TANRIBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
?Türk ve Irak Hukukunda Vatandaşlığın Kazanılması? başlığı taşıyantez dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Türk ve Irak vatandaşlık hukukunun tarihî gelişimi veanayasal esasları kısa bir şekilde anlatılmıştır. İkinci bölümde, vatandaşlığındoğum yeri sebebiyle veya ana babaya bağlı olarak kazanılmasına yerverilmiştir. Üçüncü bölümde ise, evlenme ve seçme hakkını kullanılması ilekazanılması ele alınmıştır. Yetkili makam kararıyla vatandaşlığın kazanılmasıbaşlığı taşıyan dördüncü bölüm ile tezin bölümleri sonlandırılmıştır. Eklerkısmında Irak yeni anayasasında vatandaşlığın kazanılma konusu ile ilgiligetirilen düzenlere yer verilmektir. Son olarak 2006 tarihli ve 26 sayılıvatandaşlık kanunundaki maddeler ekler kısmında yazılmıştır.Anahtar sözcükler1. Türkiye2. Irak3. Kanun4. Vatandaş5. Kazanma
Özet (Çeviri)
ABAS Mossa .A. Acquiring the Citizenship for Turkish and Iraqi Laws, MasterThesis, Ankara 2008.The thesis with the title ``Acquiring the Citizenship for Turkish and IraqiLaws?? comprises four sections.In the first section, Turkish and Iraqi Citizenship Laws? historicaldevelopment and essences of their Constitution Laws explained briefly. Thesecond section consists of acquiring citizenship by means of jus soli and jussanguinis. The third section consists of acquiring citizenship with marriageand use of option right. Sections of thesis ends with four sections with thetitle acquiring citizenship by decision of authorized body. Appendices sectionincludes arrangements in new Iraqi Constitution related to ways of acquiringcitizenship. Lastly, in appendices, the articles of 2006 dated and 26numbered Citizenship Law included.Key Words1. Turkish2. Iraqi3. Law4. Citizen5. Acquiring