Türk siyasal kültüründe millet algısı ve milliyetçilik
Nationalism and nation perception in Turkish political culture
  1. Tez No: 218997
  2. Yazar: Y. FURKAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 727
Özet
Bu çalışma, Türk siyasal kültürü içerisinde, millet ve milliyetçilik kavram-larının, bireyler tarafından algılanış farklılığının test edilmesi suretiyle bu yön-de sonuçlara gidilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Toplumun millet ve milliyetçi-lik kavramlarına atfettiği anlam irdelenirken, Osmanlı Devleti'nin Cumhuriyet Türkiyesi'ne bıraktığı siyasal kültür mirasının ve bu mirasın oluşumuna neden olan dinamiklerin incelenmesi ise, çalışmanın belkemiğini oluşturmuştur.Bu doğrultuda, ilk olarak, kültür ve siyasal kültür kavramları incelenerek Türk siyasal kültürünün ana hatları çizilmeye çalışılmıştır. Türk siyasal kültü-ründe önemli bir yere sahip olan millet ve milliyetçilik algısının belirlenebilme-si amacıyla, millet, milliyetçilik ve Türk milliyetçiliği kavramları tarihsel köken-leri ile birlikte, çeşitli kuramsal yaklaşımlar paralelinde detaylı olarak incelen-miş, özellikle Türk milliyetçiliğinin oluşumunda etkili olan unsurlar açıklanmış-tır.Çalışma, literatür taramasına dayalı betimsel bir çalışma olmakla birlik-te, aynı zamanda alan arştırmasını içermesiyle ampirik özellik de göstermek-tedir. Bu çerçevede çalışmanın son bölümü, Türk toplumunun millet ve milli-yetçiliğe ilişkin değerlerin analizinden hareketle bugünkü durumun bir tespitini yapma amacına yönelik bir alan araştırmasını içermektedir. Bu tespitin ya-pılmasındaki amaç ise; çalışmanın kuramsal kısmında yer alan millet ve milli-yetçilik ile ilgili argüman, söylem ya da yaklaşımların günümüz Türk toplu-munda var olup olmadığını, var ise hangi düzeyde olduğunu tespit etmek ola-rak belirlenmiştir. Bu belirlemenin de tarihsel bakış, devlet, din, muhafazakâr-lık, ordu, muhalefet, demokrasi, laiklik, dil, etnik yapı gibi kavramların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, gelir düzeyi, yerleşim birimi, etnik köken gibi farklı bağımsız değişkenler tarafından nasıl düzenlendiği/oluşturulduğu üzerinden yapılması amaçlanmıştır.Söz konusu alan araştırması, anket yoluyla gerçekleştirilmiştir. Araştır-manın evreni ise, Ankara'da yaşayan 18 yaşını bitirmiş ve hanelerde yaşayan erkek ve kadın vatandaşlar olarak tanımlanmıştır. Evrenin Ankara olarak be-lirlenmesinde; Ankara'nın başkent oluşu, kozmopolit bir şehir olarak Türki-ye'nin pek çok bölgesinden göç alması ve şehirlerde yaşayan nüfus oranının en yüksek olduğu il olması göz önünde bulundurulmuştur. Bu kapsamda, An-kara geneli, nüfus ve gelir dağılımı göz önünde bulundurularak 3 bölgeye ay-rılmış; Ankara genelinde elde edilecek verilerin, Türkiye genelini yansıtabile-ceği değerlendirilmiş ve hedef kitleye uygun olarak 410 anket üzerinden çö-zümleme yapılarak genellemelere gidilmiştir. Verilenrin analiz edilmesi sonu-cunda sorulara ait toplam 45 frekans tablosu ile birlikte birbiriyle ilişkili olan farklı soruların karşılaştırılması sonrasında anlamlı sonuçlar veren 15 tablo olmak üzere toplam 60 tablo üzerinden çözümlemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to test the perception differences among individuals for the concepts of nation and nationalism and to reach a conclusion by this way. The backbone of the study is to examine the inheritance of political culture inhereted by Otoman State to Turkish Republic and the dynamics caused this inheritance while the meaning attributed to the concepts of nation and nationalism by the society is explicated.Through this evalutaion, firstly, main lines of Turkish political culture is tried to be drawn by studying the concepts of culture and political culture. In order to determine the perception of nation and nationalism which has great importance at Turkish political culture, the concepts of nation, nationalism and Turkish nationalism has been detaily examined with their historical roots, in the paralel of different theoretical approaches and especially effective elements which constitute Turkish nationalism is explained.This study which is a descriptive research built on literature compilation also has empirical feature as it consists field survey. The last chapter of the study includes an inquiry to identify the present situation of the perception of Turkish society for their perception of nation and natinalism in this framework. The reason for this identify is; to define whether the arguments, expressions or approaches studied at the theorical part of the study is valid for Trukis society or not and its validity degree. This identification is aimed to be realised by the how the concepts of historical evaluation, state, religion, conservativity, army, opposition, democracy, secularism, language, etnic position constituted by independent variables like age, gender, education, income distribution, allocation unit and etnic origin.Mentioned field survey, has been realised by social inquiry. The uni-verse of the inquiry is described as households of men and women citizens, above 18 years old and living in Ankara. The reason to select Ankara as the universe; its being capital, getting migration from all over Turkey as a cos-mopolit city and its being have the most crowded population living in the city centre have been taken into consideration. Through this scope, general population of Ankara has been divided 3 distritcs for the criterias as demog-raphy and income distrubiton; and generalised by analysing 410 inquiries as the feedbacks of the general population of Ankara is thought to be the reflec-tion whole Turkey. As the result of analyzing the data, evaluations have been realised through 45 frequency and meaningful 15 crosstables that compare related questions of total 60 tables.