Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerelerini aklama suçu
The laundering crime of the values that originate from crime
- Tez No: 219008
- Danışmanlar: PROF. İZZET ÖZGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçu, genel itibariyle, kanunların suç saydığı fiiller neticesinde elde edilen iktisadi değerlerin, yasal ekonomik sisteme sokulması veya gayrı yasal kaynağının gizlenmesi amacını taşıyan fiiller olarak tanımlanabilir. Bu sayede suçlular hem elde ettiği bu gelirleri kullanma imkânına kavuşmakta; hem de bu gelirlerin gizlenmesi veya yasal ekonomik değerlere karışması ile suç delillerine ve faillerine ulaşılmasının önüne geçilmektedir.Çalışmamızda bu konu önce kavramsal çerçevede ortaya konulmuş daha sonra da ceza hukuku ilkeleri çerçevesinde tahlil edilmiştir. Ayrıca bu suçun uluslararası belgelerde ve Türk hukuk sistemindeki düzenlenişi ele alınmış ve bu çerçevede kabul edilen hukuki belgeler ve oluşturulan kuruluşlar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The laundering crime of the values / wealth that originate from crime(money laundering), in general, may be defined as the input of the economical values obtained from the acts that bare deemed to be crimes by law into the legal economical system or the acts that aim the hiding of the illegal source of these. By this way, the criminals both reach the means of expending these revenues that they obtain and the accessing to the evidences of crime and the criminals by hiding these revenues and by mixing of these into economical values.In our work, this subject has been put forward from the conceptual point of view at first, then has been analysed within the frame of the principles of penal law. Apart from these, the arrangement of this crime in the international documents and in the Turkish law system and the legal documents accepted and the organizations formed within this frame has been told.