Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçu
The crime of laundering property values originating from crime
- Tez No: 736671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN KEÇELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerinin meşru hale getirilmesi olan aklama kavramının tarihi, çok eskilere dayansa bile günümüzdeki anlamı ile ortaya çıkışı yirminci yüzyılın sonlarında olmuştur. Aklama, önceleri uyuşturucu kaçakçılığı, bugün ise terör dahil örgütlü şekilde işlenebilen tüm suçlardan elde edilen gelirin, yasal ekonomik sisteme sokulması ve meşru hale getirilmesidir. Aklama suçunun işlenebilmesi için ilk olarak öncül bir suçun bulunması ve gelir elde edilmesi zorunludur. Bu gelirin, vergi cennetleri, kıyı bankacılığı, alternatif havale yöntemleri gibi yöntemler kullanılarak öncül suçla bağlantısının kesilmesi ve mali ya da finansal sisteme katılması ile aklama süreci tamamlanır. Çalışmamızda aklama kavramı, aklamanın aşamaları ve yöntemleri ele alınacak ve aklamanın önlenmesine ilişkin ulusal ve uluslararası mevzuat ve kuruluşlar incelenecektir. Daha sonra 5237 sayılı Türk Ceza Kanunum.282/1'de düzenlenen“Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama Suçu”nun hukuki konusu, korunan değer, öncül suç, suçun fail ve unsurları ile incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Even though the history of the notion of money laundering, that is the legitimization of property values arising from crime, goes back to ancient times, its emergence with its current meaning was at the end of the twentieth century. Money laundering is the introduction of the proceeds from all crimes, including drug smuggling in the past and terrorism, into the legal economic system and making it legitimate. In order for the money laundering crime to be committed, first of all, a predicate crime must be found and revenue must be obtained from this crime. The money laundering process is completed when this income is disconnected from the predicate crime and joined to the financial or banking system using methods such as tax havens, offshore banking, and alternative remittance methods. In our study, the concept of money laundering, the stages and methods of money laundering will be discussed, and national and international legislation and organizations regarding the prevention of laundering will be examined. Then, the legal subject of the“Crime of Laundering the Assets Originating from Crime”regulated in article 282/1 of the Turkish Penal Code No. 5237 will be handled with the protected value, the precursor crime, the perpetrator and the elements of the crime.