İlköğretim altıncı sınıf öğrencilerine 'madde ve ısı' konusunda fen ve teknoloji dersi hedeflerinin kazandırılmasında işbirlikçi öğrenme kuramının etkisi
The impact of cooperative learning in daining the objectives which are in 'matter and heat' subject in science and technology lesson for the six grade primary school students
- Tez No: 219035
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmada; İşbirlikli Öğrenme yönteminin, İlköğretim 6. Sınıf Öğrencilerinin Fen ve Teknoloji dersindeki akademik başarılarına ve derse karşı olan tutumlarına etkileri incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini, Ankara İli Yenimahalle Fatih İlköğretim Okulu 6. sınıfta okuyan 67 öğrenci oluşturmaktadır. İlköğretim 6. sınıf şubelerinden biri deney grubu, diğer bir sınıf ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Her iki grupta da 6. sınıf Fen ve Teknoloji dersi müfredatında yer alan ?Madde ve Isı? konusu araştırmacı tarafından işlenmiştir. Deney grubunda dersler işbirlikli öğrenme yöntemleriyle, kontrol grubunda ise dersler öğretmen merkezli öğretim yöntemleriyle işlenmiştir. Araştırmada deney ve kontrol gruplarına Konu Başarı Testi ile Fen ve Teknoloji Dersi Tutum Anketi ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca, deney grubundaki öğrencilerin işbirlikli öğrenme hakkında görüşlerini almak için Öğrenci Görüşleri Anketi çalışma sonrasında uygulanmıştır.Verilerin analizi; aritmetik ortalama, bağımlı gruplar için t-testi ve bağımsız gruplar için t-testi kullanılarak yapılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; Fen ve Teknoloji dersinde deney grubuna uygulanan İşbirlikli Öğrenme Yöntemlerinin, kontrol grubuna uygulanan Öğretmen Merkezli Öğretim yöntemlerine göre akademik başarıyı arttırmada daha etkili olduğu istatistiki olarak belirlenmiştir. Deney grubu öğrencilerinin Fen ve Teknoloji dersine karşı tutumlarında ise anlamlı bir değişiklik olmadığı görülmüştür. Ancak, işbirlikli öğrenme yöntemleri ile deney grubu öğrencilerinin derse karşı olumlu tutum geliştirebileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is researched the effects of the Cooperative Learning Method on the academic achievements and the attitudes toward lesson of the sixth grade students in primary school.This study?s sampling consists of sixty-seven students in sixth grade class at Fatih Primary School As one of these sixth grade classes are determined as ?the test group?, the other is determined as ?control group?. The subject ?Matter and Heat? in Science and Technology Lesson was handled in both groups. While lessons were done by Cooperative Learning Method in the test group, they were done by the method of centralized teacher education in the control group. İn the study Subject Achievement Test and Survey of Attitudes Toward Science and Technology were practiced for two groups as preliminary test and final test. Moreover, Survey of Sudents? Opinions was taken to get opinions of students? in test group about cooperative learning after the work.The analysis of data was made by using arithmetic average, Independent-Samples t-Test and Paired-Samples t-Test.According to the findings from the study; it is determined statistically that Cooperative Learning Methods practiced for the test group in the Science and Technology Lesson are more effective in increasing the achievement than the methods of centralized teacher education. It is seen that there isn?t any significant change in test group students? attitudes toward Science and Technology Lesson. However, it was observed that test group students would be able to improve the positive attitude toeard lesson by the Cooperative Learning Method.