Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığı tarafından müzik öğretmenlerine verilen hizmet içi eğitimin incelenmesi ve müzik öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
An analysis of education given to in-service music teachers by Ministry of National Education in Turkey and determining the needs for in-service training of music teachers
  1. Tez No: 219045
  2. Yazar: ERSAN ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu araştırma; Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 1960-2006 yılları arasında, müzik öğretmenlerine yönelik düzenlenen hizmet içi eğitim programlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, bu programların öğretmenlerin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını karşılama açısından nicelik ve nitelik yönüyle ne derece yeterli olduğu değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca; ilköğretim ve orta öğretim okullarında görev yapan müzik öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının hangi alan ve konularda ne derecede yoğunlaştığını, bu ihtiyaçların öğretmenlerin kişisel özelliklerine göre ne tür farklılıklar gösterdiğini belirlemek ve mevcut duruma göre çözüm önerilerini ortaya koymak amaçlanmıştır.Araştırma üç kısımda gerçekleştirilmiştir. Birinci kısım; Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 1960-2006 yılları arasında müzik öğretmenlerine yönelik düzenlenen hizmet içi eğitim programlarının niceliğini belirlemek amacına yöneliktir. Araştırmanın bu kısmında, belge incelemesi ile elde edilen nicel veriler ve bu verilerin betimlenmesi yer almaktadır. İkinci kısım; müzik öğretmenlerine yönelik HİE programlarında öğretici olarak görev yapmış olan öğretim elemanlarının, bu programların niteliğine ilişkin görüşlerini incelemeye yöneliktir. Araştırmanın bu kısmı yapılan görüşmelerin betimlenmesinden oluşmaktadır. Araştırmanın üçüncü kısmı ise; Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim ve orta öğretim okullarında görev yapan müzik öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının hangi alan ve konularda, ne derecede yoğunlaştığını ve bu ihtiyaçların öğretmenlerin kişisel özelliklerine göre ne tür farklılıklar gösterdiğini belirlemek amacına yöneliktir. Araştırmanın bu kısmı, Türkiye genelinde müzik öğretmenlerinden anket tekniği ile elde edilen verilerden ve bu verilerin nicel olarak betimlenmesinden oluşmaktadır.Veri toplama aracı olarak; incelenen dokümanların belirli boyutlarını tespit etmeye yönelik ?Kontrol listesi?, öğretim elemanlarının görüşlerini almaya yönelik ?Yarı yapılandırılmış görüşme formu?, müzik öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını belirlemeye yönelik ?Anket formu? kullanılmıştır. Anket, seçkisiz tabaka ve küme örnekleme yöntemleri kullanılarak Türkiye genelinde 7 coğrafi bölgede, farklı gelişmişlik düzeyine sahip 21 ilde, resmi ilköğretim ve orta öğretim okullarında çalışan 391 müzik öğretmenine uygulanmıştır. Elde edilen nitel verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz kullanılmıştır. Nicel veriler ise frekans (f ), yüzde (%), aritmetik ortalama ( ) ile gösterilmiş, karışık ölçümler için tek faktörlü Anova ve t-testi analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için, .05 anlamlılık düzeyi seçilmiştir.Araştırmada; farklı veri kaynaklarından elde edilen bulgular kendi içlerinde ve birbiriyle ilişkilendirilerek yorumlanmıştır. Bulgular; Türkiye'de müzik öğretmenlerine yönelik hizmet içi eğitimin nicelik ve nitelik açısından yetersiz olduğunu göstermiştir. Öğretmenlerin; alan, öğretmenlik meslek bilgisi ve genel kültür konularına ilişkin belirttikleri hizmet içi eğitim ihtiyaçları genel olarak orta düzeyde yoğunlaşmış ve hizmet içi eğitim ihtiyaçları arasında, mesleki deneyim, hizmet içi eğitime katılma durumu, öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılıklar olduğu sonucuna varılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; müzik öğretmenlerine yönelik hizmet içi programlarının; planlama, içerik, uygulama ve katılım yönünden düzenlenmesi ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerinde sürekliliğinin sağlanması için hizmet içi eğitimde yeni yapılanmalara gidilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation was to investigate professional development programs provided by National Ministry of Education for music teachers between 1960 and 2006. In the study, the programs were evaluated to the extent they fulfill the teachers in-service training needs quantitatively and qualitatively. This study aimed to reveal the focus and fidelity of developmental needs of music teachers from elementary and secondary schools in relation with their demographic indications, and to make recommendations based on the analysis of current data.The study consisted of three parts. First part was about the nature and characteristics of the professional development programs offered by National Ministry of Education between 1960 and 2006. Qualitative data was collected and analyzed using document analysis techniques in this section. The second part was an analysis of the academic instructors? opinions about of the HIE programme efforts collected by interviews. This part was to describe the interviews. The third section aimed to find out the differences in professional development needs by teachers? demographics, subjects and fields as well as the foci and fidelity of these needs, in present conditions. This section consisted of the data obtained from the music teachers, by using questionnaire method and the quantitative description of the data.Data was collected by ?Checklist? from the documents to develop a framework, a ?Semi-structured interview protocol? was used to collect information about instructor opinions and a ?questionnaire? was also used to gather data on the perceived needs of music teachers for in-service training. The survey forms were administered to 391 active music teachers from elementary and secondary schools in 21 provinces in 7 different geographic regions selected via stratified and clustered random sampling techniques. Descriptive methods were used to report the results from the analysis of qualitative data. The quantitative data was analysed by one-way Anova and t-test techniques and results were shown as frequency (f), percentage (%) and mean ( ). A level of .05 was picked for statistical significance.The results of the study were concluded within and between findings from different data sources. The findings showed that the quality and quantity of in-service teacher training attempts were inadequate. The teachers generally expressed their needs in the areas of subject matter, pedagogical content knowledge and general abilities on a medium level, and differences in needs of professional development programs were found in the areas of experience, prior experience in-service training, and past education.In conclusion, renovation of the in-service teacher training program was recommended to expand them in planning, content, application and enrollment as well as to provide on going professional development for music teachers.