Piyano eğitiminde geleneksel Türk halk müziği kaynaklı eserlerin seslendirilmesine yönelik oluşturulan bir ?çoklu analiz modeli? ve bu modelin öğrenci başarısı üzerine etkileri
?Multi-analysis model? concerning the performance of the works based on Turkish traditional folk music songs in piano instruction and its effects on the students? success
  1. Tez No: 219047
  2. Yazar: FERİT BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERAL TÖREYİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırma, piyano için düzenlenen geleneksel Türk halk müziği kaynaklı eserlerin seslendirilmesine yönelik bir model oluşturmak ve bu modelin, öğrenci başarısı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar, ?ÇAM'nin (Çoklu Analiz Modelinin) oluşturulması? ve ?bu modelin Türk piyano eserlerini yorumlamadaki etkililiğinin denenmesi?dir. ÇAM'nin oluşturulmasında betimsel yöntemler kullanılırken, modelin uygulanmasında deneysel yöntem kullanılmıştır.Araştırma kapsamında geliştirilen ÇAM temelde, eserin geleneksel boyuttaki analizi ile çok seslilik boyutundaki analizlerinin yapılmasıyla oluşmaktadır. Geleneksel boyuttaki analizin içeriği başlıca, eserin müzikbilimsel analiziyle birlikte, eserin geleneksel hâlinin dinlenilmesi ve geleneksel oyununun seyredilmesi öğelerinden oluşmaktadır. Çok seslilik boyutunda yapılan analizin içeriği ise, başlıca biçimsel analiz ile armonik analiz öğelerinden oluşmaktadır.Araştırmanın eser örneklemine, İstemihan TAVİLOĞLU'na ait ?Gençler İçin I? albümünde yer alan eserlerden üç tanesi alınmıştır. Bu eserlerin her biri farklı teknik zorluk düzeyi (kolay ? orta ? zor) ve farklı oyun karakteri (zeybek ? halay ? Kafkas) içermektedir. Öğrencilerin bu eserleri yorumlama düzeylerindeki gelişmenin anlamlılığının ölçülmesi için, ?ön test - son test deney - kontrol gruplu deneysel model? kullanılmıştır. Deneysel desen çerçevesinde eserlerin öğretimi, süregelen öğretim (geleneksel öğretim) ile ÇAM içerikli öğretim kullanılarak yapılmıştır. Ön test ? son test sonuçlarına ait verilerin çözümlenmesinde karışık ölçümler için iki faktörlü ANOVA testi uygulanmıştır.Araştırmada, geliştirilen ve etkililiği araştırılan ÇAM'nin piyano eğitimi sürecinde Türk piyano eserlerinin yorumlanmasını olumlu yönde etkileyecek nitelikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to construct a model in relation to Turkish Folk Music songs that are arranged for piano instruction, and to determine the influence of the model on students? level of performance.The research comprises two main chapters: ?Constructing the Multi-Analysis Model? and ?Testing the Effectiveness of the Model in Interpreting Turkish Songs of Piano?. Whereas descriptive methods are employed in constructing the Multi-Analysis Model (MAM), experimental method is utilized in testing the model.The multi-analysis model that has been developed in the study essentially includes the traditional and polyphonic analysis of musical works. The traditional dimension of analysis consists of listening to the traditional form and watching the traditional dance of the song along with the musicological analysis of the work. On the other hand, the polyphonic dimension of analyses includes such components as formal structure analysis and armonic structre analysis.The sample of musical work was composed of three songs from the album ?Gençler İçin I? (For the Youth I) by İstemihan TAVILOĞLU, each of which is at the different levels of difficulty (easy ? medium - difficult) and have different characteristics of dances (Zeybekh ? Halay ? Caucasian folk dance). An experimental model consisting of pre-test, post-test and control group was used in measuring the significance of students? improvement in their levels of interpreting (performing) the works. Within the framework of experimental pattern, the teaching of the musical arrangements was conducted through traditional instruction as well as Multi-Analysis model. A two - factor ANOVA test was employed in complex measurements for the analysis of data obtained from the pre-test, post-test results.In conclusion, the Multi - Analysis Model, originally developed and tested for effectiveness in the research was found to have positive effects on interpreting Turkish piano pieces.