2003-2006 yılları arasında yapılan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçme sınavında yer alan tarih bilimi sorularının bloom taksonomisine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the history questions that were asked in the secondary education institution exams between the years 2003-2006 by using blooms taxonomoy
  1. Tez No: 219048
  2. Yazar: ERDOĞAN ERMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde egitim sistemimizde temel amaç mevcut bilgileri aktarmaktançok, bilgiye ulasma becerilerini kazandırmak olmustur. Bu da üst düzey zihinselsüreç becerileri ile olur. Yani, ezberden çok kavrayarak ögrenme, karsılasılan yenidurumlarla ilgili problemleri çözebilme ve bilimsel yöntem süreci ile ilgili becerilerigerektirir. 1998 yılından itibaren liselere giris sınavlarında da üst düzey zihinselsüreç becerilerini ölçmeye yönelik sorular hazırlanmaya baslanmıstır.Bu arastırmanın amacı 2003- 2006 yılları arasında yapılmıs olan OKS' de yeralan tarih bilimi sorularının Bloom taksonomisine göre degerlendirmesini yapmak veistatistiki verilerle sorularla incelemektir.Arastırmada 2003- 2006 yılları arasında uygulanmıs olan toplam 40 tarihbilimi sorusu tespit edilerek madde analizleri ve Bloom taksonomisine göredegerlendirmeleri yapılmıstır. Soruların sınıf, konu ve ünitelere göre dagılımlarıtespit edilmistir.Arastırmanın sonucunda, soruların daha çok kavrama basamagında oldugutespit edilmistir. Analiz basamagında daha az soru bulunurken sentez vedegerlendirme basamaklarında sorulara yer verilmedigi görülmüstür. Soruların sınıfdüzeyleri, ünite ve konu dagılımlarında esitsizliklerin oldugu tespit edilmistir. Yıllaragöre ortalama güçlük ve ayırt edicilik indekslerinin dagılımlarının birbirine yakınoldugu görülmüstür.Sonuç olarak soruların ünite ve konu dagılımlarının orantılı olmasına dikkatedilmelidir. Testin bilissel alanı her düzeyde ölçen sorularla olusturulması amaçedinilmelidir. Özellikle olumsuz soru kökü tipinde hazırlanan sorularda ifadelerindaha açık ve net olmasına özen gösterilmelidir. Egitim ögretim sistemi içerisindeögrencilerimizden daha fazla verim elde etmek için okullarımızda uygulanan testsorularının da bilgiden çok kavrama, analiz, sentez ve degerlendirme basamagındaolmasına dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of our education system is to equip the students withinformation skills rather than to deliver them informatiom. This can be achievedthrough upper mental process skills. That requires skills of scientific methods solvingthe encountered problems and comprehension rather than memorisation. Since 1998,for the high school exams it has been prepared questions aimed at measuring uppermental process skills.The purpose of this research is to evaluate the questions that asked between2003-2006 of Secondary Education nstitution Exams (OKS) by using Bloom?sTaxonomy and statistical data.During the research, 40 history questions were selected, asked between 2003-2006 OKS, and their item analysis and evaluations were conducted as to the Bloom?staxonomy. The questions were classified according to their class, subject andfrequency as to the units.In the research, it has been observed that the questions were at the level ofcomprehension. A few questions were at the level of analysis and no question was atthe level of synthesis. It was also observed that there has been inequalities ofquestions on class levels, unit and subject distrubitions. As to the years the averagedifficulty and distributional differention indexes were close to each other.As a result, the distribution ratio of units and subjects should be taken intoaccount. The questions in the test should be prepared so as to measure cognitive fieldand every level. Negative rooted questions should be more clear and comprehensible.In order to get more efficiency from the students the questions should testcomprehension, analysis, synthesis, and evaluation level of the students rather thaninformation.