Sosyal içerikli reklam kampanyalarının grafik tasarım ilkeleri bakımından analizi ve eğitsel açıdan değerlendirilmesi
The analysing of social advertisement campaigns according to graphic design principles and their contribution for informing public
- Tez No: 219049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUTKU DİLEM ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Education and Training, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu araştırma, sosyal içerikli reklam kampanyalarının, grafik tasarım ilkelerine uygunluğunun saptanmak, eğitici bilgi vermesi ve eğitime olan katkısını ortaya koymak için yapılmıştır.Sosyal içerikli reklam kampanyalarında kullanılan afişlerin, grafik tasarım ilkelerine uygunluğu araştırılmış ve eğitici bilgi vermedeki başarısına etkisi incelenmiştir.Sosyal içerikli reklam kampanyalarının iletişim araçları, afiş, broşür ve televizyon reklamlarının, hedef kitle ve halk eğitimine katkıları araştırılmıştır.Araştırma sürecinde sosyal sorumluluk kavramı, reklam iletişimi, grafik tasarım ve eğitim açısından incelenmiştir. Toplumdaki sorunların eğitici, bilgilendirici iletişim mesajları ile çözümünden bahsedilmiştir. Bu açıdan, sosyal kampanyaların önemi vurgulanmıştır.Araştırmanın amacından yola çıkarak belirlenen ölçütlerce seçilen 4 kampanya, grafik ve eğitim ölçütlerinden geliştirilen anket ile uzman görüşüne sunulmuştur. Kampanya reklam araçları, elde edilen grafik ve eğitim ölçütleri anketleriyle nitel açıdan analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular yorumlanmıştır.Bu araştırmadaki amaç, sosyal reklamların etkili bir grafik tasarım iletişimi ile, halkı eğitmede önemli bir araç olduğunu göstermektir.Araştırmanın sonunda, kampanya afişlerinin grafik tasarım ilkelerine uygunluğunun, hedef kitle üzerindeki eğitici etkisinin artmasını sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is done to determine suitability of social contented campaign in graphical design principles.The posters that used in advertisement campaigns are analyzed for suitability for graphical design principles and the impact of educational informing is analyzed.Social contented advertisement campaign communication devices such as, poster, brochure and television are analyzed for education assistance for people and target group.In research process, social responsibility notion is analyzed for advertisement communication, graphical design and education. Society problem solving educational and informing communication massages are mentioned. From this aspect, importances of social campaigns are emphasized.Four campaigns which have been chosen for research purposes have been presented to expert opinion with a survey which is developed by graphical and educational criteria. Campaign advertisement instruments are qualitatively analyzed by graphic and education criteria surveys. Gained findings are annotated.Purpose for this research is to point out social advertisements which are presented with effective graphical design communications are important instruments in educating people.By this research, campaign posters suitability to graphical design principles increase effectiveness in educating target group is concluded.