Dört ve beş yıldızlı otellerdeki yiyecek- içecek servis personelinin eğitim ihtiyaçları üzerine bir alan araştırması
Study in four and five stars hotels in order to educations needs for food - beverage servis personnels
  1. Tez No: 219054
  2. Yazar: ALİ HASSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinin yiyecek içecek servis personelinin eğitim ihtiyaçları, otel işletmelerinde verilen eğitimin değerlendirmesi, verilen eğitimlerin yeterli olma durumu ve bu konuda yönetici görüşlerinin tespit etmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür.Araştırmanın örneklemi, otel işletmelerinin yiyecek içecek bölümlerinde servis elemanı olarak çalışan gönüllü 150 personel ve 51 yöneticidir. Araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu hem yönetici hem de personele uygulanmıştır. Veriler SPSS 11.0 programında değerlendirilmiş uygun tablolar yapılmıştır. Yiyecek ve içecek servis personelinin eğitim ihtiyaçları değerlendirmelerinde cinsiyet, yaş, eğitim durumları, sektör deneyimleri ve eğitim aldıkları departmanda açısından fark olup olmadığı Anova Testi ile kontrol edilmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir.Araştırmanın sonuçlarına göre; EİK personelinin işe uyumunun ve iş verimliliğinin EİKmden daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca yöneticiler EİK personelinin işi basitleştirme becerisinin EİKm çalışanlardan daha iyi olduğunu belirtmişlerdir. Katılımcıların çoğununun EİK personelinin müşteri sorunlarını çözme becerisi EİKm daha başarılı oldukları düşündüklerini ortaya koymuştur.Araştırma sonunda elde edilen sonuçlar ışığında işletmelere, yöneticilere, eğitim merkezlerine, öğretmenlere eğitim konusunda büyük görevler düşmektedir. Eğitim dinamik bir süreç olup, etkin ve sürekli yapılmasında yarar vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, research about servis personnels educations needs for food and beverage in four and five stars hotels, the situation of the education if that were given efficient or insufficient and in this study the educator opinions establishings were planned.The examples of the study, hotels enterprises the departs of food and beverage include workers as volunteer servis personnels about 150 personnels and 51 educators. The questionnaire forms that were provided applayed by the personnels and the educators. The SPSS datums were analyzed and made given suitable tables by 11.0 program. In this study the appilication were based on sex, age, the situations of educations, sektor experience and the personnels situations in the department that the toke their educate supported by Avone tests. In this study the level of significant is about 0.05.According to the result of the study the work harmony of the EİKm personels and work productivity (work end in short time and minimum few work expence) were seccesful then EİK work. The educatos profed that the works skill simplify for EİK personels were seccesful then EİKm personnels. the participations tinks that the EİK personnels; skills of solving the problems of the customes were better then the personnels of the EİKm personnels finally the conclude that wrer taken in the end of the study the administrations, educators, the centers of the educations, trachers have big works persist in. The educations have to be a dynamic time, and make it motive and continuous have big advantage.