Emniyet Teşkilatı personeli meslek etiği
Turkish National Police profession ethics
  1. Tez No: 219125
  2. Yazar: MEHMET ERKAN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Etik kurallar meslegini yaparken karsılastıgı özellikli durumlarda nasıl birhareket tarzı içerisinde olundugunu belirleyen, meslek mensuplarının ortakdegerlerini yansıtan, profesyonel davranıs ilkelerini belirleyen bir rehber niteligitasıyan kurallardır. Bu açıdan bir meslegin yürütülmesi ve meslek mensubununsundugu hizmetlerin tam olarak yerine ulasmasının saglanması amacıyla bu kurallartespit edilmeli ve bu kuralların uygulamada etkin kılınması saglanmalıdır.nsanlar sosyal birer varlıktırlar. Bu olgunun sonucu olarak toplum içerisindebir takım görev paylasımları ve etkilesimler olacaktır. Toplumda yer alan en önemlimesleklerden olan polislik meslegi ve üretilen hizmet sonucu toplum yasamındaçogu seyin degisebildigi polisiye faaliyetlerin nasıl yürütüldügü her zaman tartısmakonusu olabilecek niteliktedir.Tezin ilk bölümünde etik kavramı ile ilgili kavramları tanımlanması ve mesleketigi normatif ilkelerinin tespit edilmesine çalısılmıstır. kinci bölümünde ise TürkPolis Teskilatı tanıtılarak Türk Polisinin görev, yetki ve sorumlulugunun kapsamıaktarılmıstır. Hukuki durum göz önünde bulundurularak polis faaliyetlerininhukukiliginin vazgeçilmez oldugu tespit edilmistir. Üçüncü bölümde de genel olarakbir poliste olması gereken özellikler, mevcut durum itibariyle benimsenen ilkeler veolması gereken mesleki ilkeler incelenmistir. Polisiye faaliyetlerin, Polis alt-kültürünüde dikkate alarak, polis davranısına etki eden etkenler degerlendirilmistir.Çalısmanın son ve dördüncü bölümünde polis faaliyetlerinin sınıflandırılıs sisteminegöre adli, idari ve siyasi polis faaliyetleri ve ideal faaliyet tarzı örneklerleaçıklanmıstır. Ayrıca Avrupa Polis Etigi Yönetmeligi ve ülkemizde bulunan mevcutdurum ile karsılastırılması yapılmıs ve benzer bir belgenin ulusal bazdaolusturulabilecegi kanısına varılmıstır. Sonuç bölümünde ise genel birdegerlendirme yapılmıs ve bundan sonra özellikle egitimin polis mesleginin esası veuygulamasında en etkili unsur oldugu ve egitsel faaliyetlerin artırılmasının gerekliligigörülmüstür.
Özet (Çeviri)
Ethics quide the professional behaviour principals, show the common beliefsof the colleagues and define how to act during the specific situations which peopleface while doing the proffession. From this point of view; in order to do a proffessionor to supply a service, these rules are must be defined properly and be ruledeffectively.Man has to live in society. He has responsibilities. Policing is one of the mostimportant professions in the society. Because of the direct effects on the society, theway of policing has always been discussed.In the first part of the thesis, the concept of the ethics and the principals ofthe proffessional ethics are defined. In the second part, a knowledge about TurkishNational Police is given and the duty, responsibilities and power of the NationalPolice are told. The vital importance of the policing on the justice is shown. In thethird part, the specific features and principals those a police must has, are told.Regarding the police subculture, the positive and negative reasons of policebehavior are defined. In order to comply with these negative reasons certainprincipals must be ruled and a professional model must be accepted. In the fourthand the last part, the classification of the police is told with examples. The Code ofEuropean Police Ethics is compared to the situation in Turkey and it is thought that asmilar regulation must be prepared. In the conclusion part a general evaluation ismade and the crucial importance of the education is told. It is cleared that, theamount of the educational facilities must be increased.