Barok dönemde flüt müziği
Flute music in the Baroque era
  1. Tez No: 219126
  2. Yazar: CEREN DİK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERKAN ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma konusunun amacı; flütün ataları olan birçok çalgının ilkelçağlardan beri varolduğunu ve çeşitli evrimler geçirerek günümüze kadar ulaşan eneski enstrumanlardan biri olduğunu göstermek ve resimli açıklamalar ile anlatmaktır.Tezin ilk bölümünde flütün yapısı ve tarihsel olarak gelişimi incelenir. İkinci bölümbarok dönem müziği ve enstrümanların gelişimi olarak devam eder. Bu bölümdebarok dönem, barok dönem müziği ve flütün kronolojik olarak geçirdiği evrimlerleilgili çok geniş bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümünde ise flüt tarihindeki enönemli barok bestecilerine ve eserlerine detaylı olarak yer verilmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to show that instruments counted as flute?spredecessors have existed in primitive ages and therefore, that the flute is one of theearliest instruments in history to have survived until our time after undergoingcertain evolutions. The first part of the thesis analyzes the structure and the historicaldevelopment of the flute. The second part deals with the development of Baroquemusic and the instruments used in this period, and gives detailed information aboutthe chronological development of the flute. The third part discusses the mostimportant Baroque composers who have contributed to the flute repertoire and theirmost prominent works