İlköğretim okulu yöneticilerinin ve sınıf öğretmenlerinin liderlik davranışlarının karşılaştırılması
Comparison of leadership behaviors of classroom teachers and administrators at primary schools
  1. Tez No: 219130
  2. Yazar: FETHİYE TUĞBA TUĞSAVUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ MATER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, İstanbul'un Bağcılar ilçesindeki ilköğretim okullarında çalışan yöneticilerin ve sınıf öğretmenlerinin liderlik davranışları arasındaki farklılıkları kendi algıları doğrultusunda belirlemektir.Betimsel nitelikte olan bu araştırmada, bu amaca en uygun model olan genel tarama modeli kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini, 2005 ? 2006 eğitim öğretim yılında İstanbul İli Bağcılar İlçesinde ilköğretim okullarında görev yapan yöneticiler ve sınıf öğretmenleri oluşturmuş, örneklem grubu olarak Bağcılar ilçesinde görev yapan yönetici ve sınıf öğretmeni olmak üzere toplam 714 kişiye anket uygulanmıştır.Ölçme aracı olarak, Liderlik Davranışını Betimleme Ölçeği kullanmıştır.Toplam 30 maddeden olan bu ölçek ?Yapıyı Kurma? ve ?Anlayış Gösterme? olmak üzere iki temel boyuttan oluşmaktadır. Bu ölçek hem öğretmenlere hem de yöneticilere uygulanmıştır.Yöneticilerin ve Sınıf Öğretmenlerinin Liderlik Davranışları Arasındaki Farklılıkları Kendi Algıları doğrultusunda belirlemek amacıyla yapılan bu araştırmada deneklerin; cinsiyet, yaş, medeni hal, hizmet süreleri, öğrenim durumları, branşı, yöneticilikle ilgili seminere katılıp katılmadığı, liderlikle ilgili seminere katılıp katılamadığı şeklindeki bilgiler araştırılmış, bu bilgilere göre betimsel istatistik yöntemleri, ?ilişkisiz örneklemler t testi? testi ve ?tek yönlü varyans analizi? yapılarak liderlik davranışları arasında anlamlı bir farkın olup olmadığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research study is to determine the differences of leadership behaviour between administrators and classroom teachers based on their own perceptions in primary schools.In this quantitative research study, general analyzing model which is most suitable model for this research was used.Administrators and classroom teachers who work at some schools that are located in the district of Bagcılar in the city of İstanbul took part in this research study in the academic year of 2005-2006.As an experimental group, some administrators and classroom teachers who work in the district of Bagcilar have been chosen . 714 participants respond questionnaires.As a measurement tool, the scale of description of leadership bahaviour was used. This scale which is based on two fundementals contains 30 items.These fundementals are ?set up the structure? and ?showing the understanding?.This scale was applied to both teachers and administrators.In order to determine the differences of leadership behaviours between classroom teachers and administrators, the gender, age, marital status, work experience, education level, major of experimental groups have been researched.According to this information, two methods have been used to determine whether or not there are meaningful differences of leadership behaviours. One of these methods is ?irrelevant sampling test? and the other one is ?unidirectional variance analysis.?