Kaufman kısa zeka testi (Kaufman Brief Intelligence Test ? K-BIT) 9-10 yaş çocukları üzerinde geçerlik,güvenirlik ve ön norm çalışmaları
Kaufman Brief Intellegence Test the studies of validity, reliability and pre norm (age 9-10)
- Tez No: 219129
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DAVASLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üstün Zekalıların Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmada asıl amaç Kaufman ve Kaufman (1990) tarafındangeliştirilmiş olan Kaufman Kısa Zeka Testi (Kaufman Brief İntelligence Test /K-BIT)`nin 9 ? 10 yaş Türk çocukları üzerinde geçerlilik, güvenirlilik ve ön normçalışmalarının yapılmasıdır.Bu araştırmanın örneklemi İstanbul ilindeki 5 farklı sosyo-ekonomik vekültürel düzeyi temsil eden ve evrenden tabakalama örnekleme methodu ilebelirlenen 431 öğrenciden oluşmaktadır. 9-10 yaşındaki çocuklardan oluşan buörnekleme Kaufman Kısa Zeka Testi bireysel olarak uygulanmıştır.Verilerin analizinde güvenirlilik çalışmaları doğrultusunda test-tekrar testgüvenirlik katsayıları, iç tutarlılık katsayıları ve ölçmenin standart hata değeribelirlenmiştir. Geçerlilik çalışmaları doğrultusunda ise içerik, yapı ve kriter geçerliliğiişlemleri yapılmıştır. Ayrıca demografik özelliklere ilşkin verilerin analizinde t-testi,Pearson, Spearman rho korelasyon analizi, ANOVA testi ve Maan- Whitney U testikullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda K-BIT'in güvenilir ve geçerli bir araç olduğusaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to carry out the reliability, validity andthe norm studies of Kaufman Brief Intelligence Test (K-BIT) that was developed byKaufman and Kaufman in 1990, on Turkish children who are 9-10 years of age.The sample of this research is consist of 431 children who are selected bystratified sampling method. The 431 children attends the schools that represent the5 different socio-economical and cultural levels of Istanbul. K-BIT has been appliedto this 431 children individually.In the data analysis, test-retest reliability coefficients, content validitycoefficients and standart deviation have been calculated for the reliability studies.Content validity, construct validity and criterion validity prosedures have beencarried out in the validity studies. Moreover, in the analysis of the data pertaining todemographic features, t-test, Pearson, Spearman rho corelation analysis, ANOVAtest and Maan- Whitney U test were used.The results of the research reveal that K-BIT is a reliable and validinstrument for Turkish population.