Üniversitelerde halkla ilişkiler: Selçuk Üniversitesi örneği
Public relations in the universties: Sample of Selcuk University
  1. Tez No: 471275
  2. Yazar: ADNAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR CANÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Kurumların yaşamsal devamlılığındaki en önemli unsurlardan birisini insan faktörü oluşturmaktadır. Halkla ilişkiler de, kurumların hedef kitleleri durumundaki insanlara yönelik yapılan bir uygulamadır. Halkla ilişkiler kavramının bu özelliğini, içeriğini ve uygulamalarını iyi bilmeyen kurumlar, başarılı halkla ilişkiler politikası izleyememektedirler. O nedenle halkla ilişkilerin ne olduğu ve nasıl uygulandığı üzerinde durulması gereken konulardandır. Günümüz toplumsal yaşamında iletişim araçlarının yaygınlaşması, sosyal devlet anlayışının gelişmesi, halkın bilinçlenmesi, kamuoyunun öneminin her geçen gün daha da artması, halkın desteğini alamayan bir karar ya da bir yönetimin başarıya ulaşamayacağının anlaşılmasıyla birlikte halkla ilişkilere olan ihtiyaç bir zaruret haline gelmiştir. Bu durum, hedef kitleleri ve işleyişleri açısından diğer işletmelere göre önemli farklılıklar gösteren üniversitelerde daha da belirgin olarak görülmektedir. . Üniversiteler eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanında bulundukları ülke ve bölge halkının sosyo-ekonomik, bilimsel, kültürel, sanatsal ve teknolojik gelişmeleri açısından önemli bir yere sahiptirler. Üniversiteler bir yükseköğretim kurumu olmanın ötesinde diğer kamu kurumları gibi toplumun çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak ve topluma hizmet etmek amacıyla kurulmuş tüzel kişiliğe sahip kurumlardır. Bir üniversite kendisine varlık kazandıran topluma duyarlı, saygılı ve sorumlu bir yönetim anlayışına sahip olması gerekmektedir. Üniversiteler bu nedenle halkla ilişkilere gerekli önemi vermek, halkla ilişkilerin tekniklerinden, araç ve yöntemlerinden yararlanmak zorundadırlar. Bunu başarabildikleri ölçüde kendilerini ifade etme ve hedef kitlenin desteğini almayı başarmış olacaklardır. Günümüzde üniversite sayısının artması, eğitim seviyesinin yükselmesi, öğrenci sayısının artması, bilimsel başarıların her geçen gün daha da önem kazanması, küreselleşme ve serbest piyasa ekonomisinin gelişmesiyle birlikte gerek vakıf üniversiteleri gerekse devlet üniversiteleri arasında kıyasıya bir rekabet yaşanmaktadır. Artan bu rekabetle birlikte üniversiteler için, iç ve dış hedef kitleleriyle karşılıklı olarak iletişim kurarak onları etkilemek, farkındalık oluşturmak, medyada daha fazla yer almak ve kurumsal imajlarını güçlendirmek amacıyla birtakım halkla ilişkiler faaliyetlerinde bulunmak, ihtiyaçtan ziyade bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmada genelde üniversitelerde halkla ilişkiler faaliyetleri, özelde ise kırk yılını geride bırakmış ülkemizin en köklü üniversitelerinden biri olan Selçuk Üniversitesi'nin halkla ilişkiler faaliyetleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important elements in the vital continuity of the institutions constitutes the human factor. Public Relations is also an implementation to the intended people by institutions. Institutions that are not familiar with this characteristic, content and practices of the concept of public relations cannot follow the policy of successful public relations. For that reason, what the relations with the people are and how they are applied is a matter to be emphasized. The proliferation of communication tools in today's social life, the development of social state understanding, public awareness, the increasing importance of public opinion day by day, in conjunction with an understanding of a decision or a management not gained the public support cannot be successful, the need for public relations has become a necessity. This situation is significantly seen in the universities that are the target audience shows significant differences compared to other businesses in terms of their functions. Universities have an important place in terms of socio-economic, scientific, cultural, artistic and technological developments of the people are of the country and region, beside their education and learning activities. Universities are beyond being an institution of higher education, like other public institutions, corporations that have legal personality established to meet various needs of the society and to serve the public. A university should have an understanding of management that is responsible, respectful and responsive to the society brought into existence. For this reason, universities have to give necessary importance to the public relations and to use the techniques, tools and methods of the public relations. They will be able to express themselves to the extent that they can achieve it and to receive the support of the target group. Nowadays, with the increasing number of universities, level of education, number of students, importance of every day's scientific achievements, globalization and the development of the free market economy, there is a fierce competition between the foundation universities and the state universities. Along with this increasing competition, to impress the internal and external target groups by interacting with them, to raise the awareness, to engage in some public relations in order to become more visible in media and to strengthen the corporate image by using public relations have become an obligation rather than a necessity. In this study, it has generally been tried to reveal activities related to the public relations, but particularly in Selcuk University, which is one of the well-established universities of our country and has left behind its forty years.