Öğretmenlerin bilişim teknolojilerine ilişkin algıları ve uygulamaları: Özel Konya Esentepe İlköğretim Okulu örneği
Teachers? perceptions and practices of information technologies: The case of private Konya Esentepe elementary school
- Tez No: 219153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, Özel Konya Esentepe İlköğretim Okulu öğretmenlerinin bilişim teknolojilerini nasıl algıladıkları ve uyguladıkları incelenmiştir. Öncelikle öğretmenlerin bilişim teknolojilerine ilişkin algılarının eğitimde bilişim teknolojilerinin kullanımı açısından etkileri ele alınmıştır. Daha sonra da öğretmenlerin bilişim teknolojilerine ilişkin uygulamaları 14 alanda analiz edilmiştir. Bu analizler, öğretmenlerin bilişim teknolojilerini kullanma düzeylerine göre örneklendirilip, raporlaştırılmıştır. Öğretmenlerin bilişim teknolojilerine ilişkin algılarını ve uygulamalarını incelemek ve açıklayıcı bir model ortaya koymak amacıyla çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla, Özel Konya Esentepe İlköğretim Okulu bir eğitim-öğretim yılını kapsayan, 36 haftalık zamanda, 29 öğretmenin bilişim teknolojilerine ilişkin algıları ve uygulamaları, öğretmenlerin görüşleri ve gözlem sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Çıkan sonuçlara ve önerilere göre Özel Konya Esentepe İlköğretim Okulu öğretmenlerinin bilişim teknolojilerine ilişkin uygulamalarına yönelik yeni bir eylem planı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Private Konya Esentepe Elementary School teachers? perceptions and practices of information technologies were examined. First of all, the comprehension of the teachers about information technologies was investigated to display the effects of the usage of the information technologies in education. Then, the practice of the teachers about information technologies was observed in fourteen different dimensions. These observations were set an example and made a report according to the teachers? levels of using information technologies. Qualitative research method was applied to investigate the comprehension of the teachers about information technologies and their practice and to put forward an explanatory model. For this aim, Private Esentepe Primary School was evaluated during 36 weeks of an education term, according to the views of 29 teachers about data processing technologies and their practice and according to the observation results. According to the findings, results and recommendations, a new action plan had been prepared for the practice of the Private Esentepe Primary School Teachers about information technologies.