Okulöncesi öğretmenlerinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi (İstanbul-Pendik örneği)
Analysis of the burnout levels and satisfaction levels of pre-school teachers (as shown in the İstanbul-Pendik example)
  1. Tez No: 219158
  2. Yazar: ZEYNEP AKKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son yıllarda eğitime verilen önem giderek artmakta, bu yüzden eğitim alanında birçok araştırmalar yapılmaktadır. Öğretmenler, eğitim ordusunun en önemli öğelerindendir. Dolayısıyla araştırmaların çoğu öğretmen odaklıdır. Özellikle de öğretmenlerin doyum ya da doyumsuzluk konusu araştırmacıların ilgisini çeken bir alandır. Bu tezde öğretmenlerin iş doyumunu ve tükenmişlik düzeylerini incelemek için bir çalışmada bulunulmuştur.İki çeşit araştırma sürecini kapsayan bu araştırmanın birinci bölümü olan, kaynak taramasında ilk olarak okulöncesi eğitimin tanımı, kapsamı ve önemi, okulöncesi öğretmeninin temel özellikleri ve gereksinimleri, okulöncesi eğitimin temel ilkeleri, Türkiye'de okulöncesi eğitimin dünü ve bugünü hakkında kitaplar, makaleler ve süreli yayınlar taranmıştır.Araştırma yönteminin ikinci bölümünde ölçek çalışmasına yer verilmiştir. Bu çalışmada Maslach ve Jackson, (1981) tarafından geliştirilmiş olan tükenmişlik ölçeği ile Hackman ve Oldman (1980) tarafından geliştirilen iş tanımlayıcı ölçeğinin bir alt ölçeği olan iş doyum ölçeği (Jop Satifaction Survey) kullanılmıştır.Bu ölçekler yardımıyla okulöncesi öğretmenlerinin mesleklerindeki iş doyumları ve tükenmişlik düzeyleri incelenmiştir. Veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Okulöncesi öğretmenlerinin mesleklerini icra ederken yaşadıkları zorluklar, eksiklikler, olumsuzluklar, mesleğin getirileri ve götürüleri irdelenmiştir. Tarama Tekniği kullanılan bu araştırma, İstanbul ? Pendik'te bulunan Mili Eğitim Bakanlığına bağlı anaokullarında, ilköğretim bünyesindeki anasınıflarında ve Mili Eğitim Bakanlığına bağlı özel anaokullarında görev yapan, tesadüfi örneklem yolu ile seçilmiş okulöncesi öğretmenleri üzerinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As attached importance for education has increased in recent years, the vast of researches are still being processed in the field of education. As the teachers are the most important elements of the education community, the majority of researches are focused on teachers. The topic of `?satisfaction or dissatisfaction of the teachers?? is a particular fieldwork that attracts the attention of researchers. Inside the thesis it was studied both on the levels of teachers satisfaction at work and on the burn out of the teachers.The definition, the coverage and the importance of pre-school education, the main characteristics and needs of the pre-school teachers, the foundation principles of education, the past and present condition of pre-school education in Turkey, many books about how to train a pre-school teachers, all articles and publications illustrated to the topic are investigated in the first part of source study which presents two types of research process.In the second chapter, the scales are handled. Burnout scale survey developed by Maslach and Jackson (1981) and job Satisfaciton Survey which is an inferior scale of the job definition scale developed by Hackman and Oldman (1980) are both used in this chapter.With the aid of mentioned scales, the level for both job satisfaction and burnout of the pre-school teachers at their jobs are put forward. The data are evaluated statisticly. The difficulties, absences, negativeness, income and outcome through the proffessional life of pre-school teachers are examined. This scan technique based research applied to pre-school teachers, who were selected randomly working for the preschools, kindergardens elementary schools, and at the private pre-schools bounded to Ministry of Education in Istanbul ? Pendik.