İlköğretim 4. ve 5. sınıf fen ve teknoloji programının öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
The evaluation of science and tecnology lesson teaching curriculum according to the teacher's opinionsin 4 th 5 th grades in elementary schools
- Tez No: 219166
- Danışmanlar: DR. ABDULLAH SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2005?2006 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanmakta olan İlköğretim 4. ve 5. Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programının, bu sınıfları okutan sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirilmesidirAraştırmanın evrenini, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Aksaray ilindeki devlet okullarında 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılında 4. ve 5. sınıf Fen ve Teknoloji derslerine giren sınıf öğretmenleri oluşturmuştur. Örneklemini ise, Aksaray il merkezi, ilçe merkezi ve köyler ve kasabalardan tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 380 tane 4. ve 5. Sınıf öğretmeni oluşturmuştur.Araştırmada, Fen ve Teknoloji Programına ait ?giriş?, ?üniteler/öğrenme alanları?, ?kazanımlar?, ?etkinlikler? ve ?ölçme ve değerlendirme? bölümleriyle ilgili sorulardan oluşan anket, öğretmenlere dağıtılmış ve öğretmenlerin görüşleri alınmıştır.Anketler, 190 tane 4. Sınıf ve 190 tane 5. Sınıf öğretmenine dağıtılmış, bunlardan 224 tanesi geri dönmüş ve değerlendirmeye alınmıştır. İstatistiksel olarak elde edilen verilerin frekans ve yüzdelikleri hesaplanmıştır. Bu veriler ilişkisiz t testi, Kruskal Wallis H testi ve tek yönlü varyans analizine(ANOVA) tabi tutulmuştur.Bu araştırmanın sonucunda, sınıf öğretmenlerinin 4. ve 5. Sınıf Fen ve Teknoloji programına ilişkin görüşlerinin genelinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sadece, programda yer alan etkinliklere ilişkin öğretmen görüşlerinde kıdeme göre anlamlı bir fark bulunmuştur. Özellikle kıdemi 0-5 ile 16-20 yıl arasında olanların görüşlerinin anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Bu da kıdemi yüksek öğretmenlerin programda verilen etkinlikleri uygulamakta zorluklar yaşadıkları veya bu tür etkinlikleri yapmak istemedikleri anlamlarına gelebilir. Diğer taraftan kıdemi düşük olan genç öğretmenlerin, bu etkinlikleri daha çok benimsedikleri ve daha iyi uyguladıkları kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is the evaluation of Science and Technology Lesson Teaching Curriculum in 4th and 5th Grades in Elementary Schools, which is in progress since 2005-2006 Educational Year, according to the opinions of the teachers who are teaching these classes.The population of the research was the teachers who teach Science and Technology Lesson at the 4th and 5th grade classes at public schools which are bound to the Ministry of National Education. Sample group is consisted of 380 randomly chosen 4th and 5th grade teachers working in Aksaray city center, villages and towns.A questionnaire, which includes Science and Technology Lesson?s Curriculum?s preface, units / learning fields, acquisitions, activities and assessment and evaluation, was given to the teachers and the opinions of the teachers were taken.Questionnaires were given to 190 teachers of 4th grade and 190 teachers of 5th grade and 224 of these were returned and taken into consideration. The data which was gained statistically were calculated by frequency and percentage. These data was applied to t-test, Kruscal Wallis H-test and one-way variance analysis.At the result of this research, there was no main difference found about the 4th and 5th grade Science and Technology Lesson Program among the teachers. The only difference found was the opinions about the activities in the curriculum based on the priority. Especially the teachers, whose priority is between 0 ? 5 years and 16 ? 20 years, have major different opinions. This can mean that the teachers who have higher priority have difficulties in application of the activities given in the curriculum or they are not eager to apply these kinds of activities. In the other hand it can be accepted that the teachers of lower priority treat these activities more and apply these kinds of activities better.