0-12 yaş arası çocuk giysilerinin online satışını yapan işletmelerin ölçü tablolarının değerlendirilmesi
Evaluation size charts of the enterprises selled by online the garments of child between 0-12 age
  1. Tez No: 219179
  2. Yazar: ZEYNEP AKARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırma online satış yoluyla 0-12 yaş arası çocuk giysileri pazarlayan işletmelerin kullandığı antropometrik ölçüleri, kullanılan antropometrik ölçülerin minimum ve maximum değerlerini, minimum ve maximum değer arasındaki fark dağılımını, kullanılan beden numaralarını belirlemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür.Bu araştırma tarama modelli olup, internette arama motorları aracılığıyla ?baby size chart?, ?child size chart?, ?children size chart?, ?girl size chart?, ?boy size chart? taramaları sonucu ulaşılan online çocuk giysi pazarlayan işletmelerin ölçü tabloları incelenerek 0-6 yaş arası 173, 7-12 yaş arası 197 işletmenin ölçü tabloları araştırmanın örneklemini oluşturmuştur.Araştırmada, 0-12 yaş arası online çocuk giysileri pazarlayan işletmelerin ölçü tabloları incelenerek 0-12 yaş arası kullanılan antropometrik ölçüler: 0-24 ay infant (yeni doğan), 2-4 yaş toddler (yürümeye başlayan çocuk), 4-6 yaş child (çocuk), 7-12 yaş girl (kız çocuk), 7-12 yaş boy (erkek çocuk) gibi dönemlere ayrılarak ve her dönem de kendi içinde kullanılan antropometrik ölçülere göre incelenmiştir.Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda 0-24 ay infant (yeni doğan) döneminde ağırlık ve boy ölçülerinin, diğer dönemlerde ağırlık, boy, beden, bel, kalça ölçülerinin kullanıldığı; ağırlık, boy, beden, bel, kalça ölçülerinde en sık rastlanan değerlerin, yaş grupları arasında standart bir dağılım olmadığı tespit edilmiştir. Beden numaralarının ?0-3 Mo?, ?0-3 Month?, ?0-3 M? şeklinde her dönemin yaşına uygun beden numarası aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was planned and done for the aim of determine the size numbers of workings that marketing children clothes between 0-12 ages by means of on-line selling, using antropometrik size?s minimum and maxsimum rates, and the difference dispertion of this minimum maximum rates.This research is based searching pattern. After being investigated and got information from the workings marketing children clothes by means of on-line and on the internet using searching motors ?baby size chart?, ?child size chart?, ?children size chart?, ?girl size chart?, ?boy size chart? it was seen that, there are 173 between 0-6 aged, 197 between 7-12 aged workings and their size charts.In this research, searching the size charts of workings that marketing children clothes by means of on-line, antropometric size used between the age of 0-12; 0-24 months infants, the age of 2-4 toddler, the age of 4-6 child, the age of 7-12 girl, the age of 7-12 boy and it was categorized these kinds of periods and each period has been investigated according to their antropometric size which was used inside of themselves.According to the symptoms which was obtained from the investigation. In the period of infant 0-24 aged it was fixed that weight and height, the other periods it was seen that weight, height, bady, waist, hips size were used. The most frequently seen quantities in the ratio of weight, height, bady, waist, hips discovered to have most standard distribution. The size numbers ?0-3 Mo?, ?0-3 Month?, ?0-3 M? they were fixed according to their size and these size suitable for every period ages.