Teaching vocabulary through using audio jokes to pre-intermediate level preparatory class students at Selcuk University
Selçuk Üniversitesi orta-altı düzeyi hazırlık sınıfı öğrencilerine fıkralarla kelime öğretimi
  1. Tez No: 219178
  2. Yazar: GÖNÜL ÖZDOĞRU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLHAMİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Beş bölümden oluşan bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu (YDYO) orta altı düzeyindeki hazırlık sınıfı öğrencileri üzerinde fıkraların kelime tanıma ve hatırlamaya yönelik etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır.Araştırma için her biri yirmi öğrenciden oluşan bir deney grubu ve bir kontrol grubu seçilmiştir. Deney grubundaki öğrencilere seçilmiş olan hedef dil kelimeleri fıkralar kullanılarak öğretilirken, kontrol grubundakilere ana dile çeviri yolu ile öğretilmiştir.Her iki gruba, performanslarını ölçmek amacıyla aynı ön-test, son-test, ve hatırlama testi verilmiştir. Bu testlerden elde edilen veriler A Mann Whitney U testiyle analiz edilmiştir. İstatistik sonuçları her iki grup arasında anlamlı bir fark olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Diğer bir ifadeyle, yapılan veri analizleri, deney grubunun hem son-test hem de hatırlama testinde anlamlı bir şekilde daha yüksek puanlar elde ettiğini göstermiştir. Yani, hedef kelimeleri fıkra dinleyerek öğrenen öğrencilerin çeviri yolu ile öğrenenlerden daha başarılı oldukları ortaya çıkmıştır.Araştırmanın bulgularına dayanarak hazırlık sınıflarının ilgili düzeyinde fıkra kullanmanın yabancı dil kelime tanıma ve hatırlama becerisini geliştiren etkili bir yöntem olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, yabancı dil öğretmenlerinin kelime öğretiminde bir araç olarak fıkralardan daha fazla yararlanmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which consists of five chapters, attempts to investigate the effects of audio jokes in terms of vocabulary recognition and retention on pre-intermediate preparatory class students at Selçuk University, School of Foreign Languages (SOFL).One experimental and one control group, each including twenty students, have been selected for the research. The control group has been taught the target vocabulary items through mother tongue translation, whereas the experimental group has been taught the same vocabulary items through audio jokes.In order to measure the groups? performance, they have been given a pre-test, a post-test and a retention test. The data obtained from these tests have been analyzed through A Mann Whitney U test. The results of the statistics yielded a significant difference between the two groups. Namely, data analysis revealed that the experimental group scored significantly higher than the control group both on the post-test and the retention test. Therefore, the students whose teachers use audio jokes proved to be much more successful than the students whose teachers use mother tongue translation.Based on the findings, it is deduced that using audio jokes in preparatory schools at pre-intermediate level is an effective means of promoting second language vocabulary recognition and retention. Consequently, it is suggested that language teachers make greater use of audio jokes as an aid to teach vocabulary.