İlköğretim ikinci kademe Türkçe derslerinde deyim ve atasözlerinin öğreetiminde dramatizasyon yönteminin etkililk düzeyi
In Turkish lessons at the second part of the elementary education, effectiveness level of dramatization method at the teachig of the idioms and proverbs
- Tez No: 219180
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dil, toplumların meydana getirdiği başlı başına bir kültür hazinesidir. Dilin bir hazine olmasını sağlayan en önemli unsur ise o dilin söz varlığıdır. Bunun için öğrencilerin söz varlıklarının zenginleştirilmesi gerekmektedir. Türkçe Dersi Öğretim Programı da söz varlığını zenginleştirmeye önem vermektedir. Bu konuda da atasözleri ve deyimler önemli bir teşkil etmektedir.Kültürümüzü yansıtan, insanlarımızın kendisini tam ve doğru ifade etmeleri yolunda önemli bir yere sahip olan atasözlerimiz ve deyimlerimiz öğrencilerimize öğretilmelidir. Bu öğretme sürecinde farklı yöntemler kullanılabilir.Bu yöntemlerden biri de dramatizasyondur. Bu amaçla ilköğretim ikinci kademe altıncı sınıflarda deyim ve atasözlerinin etkililik düzeyini belirlemek için bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaya 106 öğrenci katılmıştır. Araştırma Kahramanmaraş'ın merkezinde bulunan Kavlaklı Hasan Gökçe İlköğretim Okulu ve Ayşe Gümüşer İlköğretim Okulu'nda yapılmıştır. Ön test sonunda deney gruplarına dramatizasyon yöntemi, kontrol gruplarına ise öykü okuma tekniği uygulanmıştır. Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır :1)Deyim ve Atasözlerini Algılama Testi'nin atasözü bölümü için deney ve kontrol grubunun ön test puanları arasında anlamlı düzeyde farklılaşma yoktur.2)Deyim ve Atasözlerini Algılama Testi'nin deyim bölümü için deney ve kontrol grubunun ön test puanları arasında anlamlı düzeyde farklılaşma yoktur.3)Deyim ve Atasözlerini Algılama Testi'nin atasözü bölümü için deney grubunun son test puan ortalamaları, kontrol grubunun son test puan ortalamasından anlamlı düzeyde yüksektir.4)Deyim ve Atasözlerini Algılama Testi'nin deyim bölümü için deney grubunun son test puan ortalamaları, kontrol grubunun son test puan ortalamasından anlamlı düzeyde yüksektir.5)Deyim ve Atasözlerini Algılama Testi'nin atasözü bölümü için kontrol grubunun son test puanları, ön test puanlarından anlamlı düzeyde yüksektir.6)Deyim ve Atasözlerini Algılama Testi'nin deyim bölümü için kontrol grubunun son test puanları, ön test puanlarından anlamlı düzeyde yüksektir.7)Deyim ve Atasözlerini Algılama Testi'nin atasözü bölümü için deney grubunun son test puanları, ön test puanlarından anlamlı düzeyde yüksektir.8)Deyim ve Atasözlerini Algılama Testi'nin deyim bölümü için deney grubunun son test puanları, ön test puanlarından anlamlı düzeyde yüksektir.9)Deyim ve Atasözlerini Algılama Testi'nin deyim bölümü için deney grubunda meydana gelen puan artışı, kontrol grubunda meydana gelen puan artışından yüksektir.10)Deyim ve Atasözlerini Algılama Testi'nin atasözü bölümü için deney ve kontrol grubunda meydana gelen artış anlamlı değildir. Yani deney ve kontrol grubu arasında fark yoktur.
Özet (Çeviri)
The language is an independent culture treasure of formed by the communities. The main components of the language providing to be a treasure is the vocabulary of that language. Fort this reason, it is necessary the enriching of vocabularies of the students. Teaching Program of Turkish Language Lesson is also features the enriching of vocabulary. In this subject, the idioms and proverbs form an important role.Our proverbs and idioms which are reflecting our culture and having a good consideration in the way of our people?s absolute and correct expressing themselves must bring in the students. In this bringing process, the different methods can be used.One of the these methods is dramatization. For this purpose, a research have been made to determine the effectiveness level of the idioms and proverbs at the sixth class of elementary education?s second degree. 106 students have joined to the this research. The research have been made in Kavlaklı Hasan Gökçe Primary School and Ayşe Gümüşer Primary School settled in the centrum of Kahramanmaraş. At the end of pretesting, the dramatization method have been applied to the experiment groups and the reading a story technics have been applied to the control groups.It has been reached to these results in that research:1)For the proverb?s chapter of the Perception Test of Idioms and Proverbs, there is no differentiation at meaningful level between the pretesting points of experiment and control group.2)For the idiom?s chapter of the Perception Test of Idioms and Proverbs, there is no differentiation at meaningful level between the pretesting points of experiment and control group.3)For the proverb?s chapter of the Perception Test of Idioms and Proverbs, the last testing?s point averages of the experiment group are higher than the last testing?s point average of the control group at meaningful level.4)For the idiom?s chapter of the Perception Test of Idioms and Proverbs, the last testing?s point averages of the experiment group are higher than the last testing?s point average of the control group at meaningful level.5)For the proverb?s chapter of the Perception Test of Idioms and Proverbs, the last testing?s points of the control group higher than pretesting points at meaningful level.6)For the idiom?s chapter of the Perception Test of Idioms and Proverbs, the last testing?s points of the control group higher than pretesting points at meaningful level.7)For the proverb?s chapter of the Perception Test of Idioms and Proverbs, the last testing points at the experiment group are higher than pretesting points at meaningful level.8)For the idiom?s chapter of the Perception Test of Idioms and Proverbs, the last testing points of experiment group are higher than pretesting points at meaningful level.9)For the idiom?s chapter of the Perception Test of Idioms and Proverbs, point increasing at the experiment group is higher than the point increasing at the control group.10)For the proverb?s chapter of the Perception Test of Idioms and Proverbs, the increasing at the experiment and control group is not meaningful. In other words, there is no difference between experiment and control group.