6-12 yaş arası obez çocukların giysi sorunlarının incelenmesi
A study into the clothing promlems of obese children at the age of 6-12
- Tez No: 366237
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI FATMA ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6-12 yaş grubu obez çocukların ve ailelerinin giysi kullanımı ve satın alma konusunda yaşadıkları problemleri tespit etmek, çözüm önerileri getirmek ve çocuk hazır giyim üreticilerine üretim stratejilerini oluşturmada öneriler sunmaktır. Bu araştırmada, tarama modeline dayalı betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anketin hazırlanması aşamasında öncelikle konu ile ilgili literatür taranmıştır. Uzman görüşleri alınarak kız ve erkek öğrencilere uygulanmak üzere I. ve II. bölümden oluşan 32 soruluk anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anket araştırmanın örneklem grubunu oluşturan 6-12 yaş arası obez çocuklara ve ailelerine birlikte uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ilinde yaşayan 6-12 yaş grubu obez çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, %99 güvenirlik düzeyi dikkate alınarak Yamane (2010) örneklem büyüklüğü formülü uygulanmış, çıkan sonuç dahilinde tesadüfi yöntemle tespit edilen 200 çocuk ve aileleri araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Uygulanan anketlerden elde edilen verilerin değerlendirilmesinde 'SPSS 21.0' paket programı kullanılmıştır. Ankette yer alan görüşlerin frekans, yüzde, dağılımları hesaplanmış, gerekli görülen cevapların standart sapmaları, aritmetik ortalamaları, maksimum ve minimum değerleri alınmış ki-kare ve t testleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda anket sorularına verilen cevapların, frekansları, yüzdeleri ve ki-kare testleri dikkate alınarak 6-12 grubu arası obez çocukların giysi kullanımı ve satın alma sorunlarına ilişkin obez çocukların (6-12 yaş grubu) ve ailelerinin görüşleri tespit edilmiştir. Araştırma verilerinden elde edilen sonuçlar incelendiğinde; obez çocukların hazır giysileri tercih ettikleri, yetişkin ve çocuk mağazalarından giysilerini temin ettikleri, en çok yaşadıkları vücuda uyum sorunlarının giysilerde kol boyları ve paça boylarının uzunluğu olduğu, giysi seçimindeki en önemli faktörün giysinin bedene uygun olması olduğu, giysilerinde kumaş türü olarak pamuklu ve elastik (likralı) kumaşları, kumaş yüzeyi olarak desenli kumaşları ve kumaş yapısı olarakta dokuma kumaşları tercih ettikleri görülmektedir. Araştırmada çıkan sonuçlar kendi içinde tutarlı olup, daha önceki yıllarda çocuk giysilerine yönelik yapılan çalışmaların sonuçlarına da paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine problems experienced by 6-12 age group obese children in purchase and use of readymade clothing, provide potential solutions and recommend possible production strategies for the readymade clothing manufacturers. In this research, descriptive research method was used depending on survey method. As a data collection method, questionnaire was used in the research. At the stage of preparing the questionnaire, related literature was examined. Expert views were taken and the questionnaire with 32 items that was made up of 1st and 2nd part to apply boy and girl students was prepared. The questionnaire prepared was applied to obese children at the age of 6-12 and their parents who comprised the sampling group of the research. The sample size of the population for the survey was determined by applying Yamane (2010) sample size formula with 99 percent confidence level. As a result, 200 obese children from the 6-12 age group living in Ankara were selected to conduct this research. In the analysis of the data obtained in the questionnaire applied, SPSS 21.0 package software program was used. The frequency, percentage and distributions of the views in the questionnaire were calculated, standard deviations, arithmetic means, maximum and minimum values of the answers were taken when necessary and chi-square and t tests were applied. The problems 6-12 age group obese children experience in purchase and use of readymade clothing were determined by conducting a survey completed by the obese children (6-12 age group) and their parents. The survey responses were statistically evaluated by using frequency, percentage and chi-square test methods. Depending on the results obtained from the data of the research, it was found that obese children preferred readymade clothing, they bought their clothes from adult and child stores, the most important problem they had with clothing was with the sleeves, the length of legs, the most significant factor with the selection of clothes was its suitability to the body fit, they chose cotton and elastic (lycra) clothes, as the clothing surface, they chose patterned ones and they preferred woven clothes as the tissue of the clothing. The results obtained in the research were consistent and there was a parallelism with the results of earlier studies carried out over child clothing.