Öz yeteneklerden daha etkin biçimde yararlanmada bir araç ve yöntem olarak dış kaynak kullanımı (outsourcıng): Kuram ve sağlık işletmelerinde karşılaştırmalı bir araştırma
Outsourcing as a way and method in benefiting from self abilities more effectively: Theory and a comparative research in health enterprises
- Tez No: 219222
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞERİF ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dış kaynaklardan yararlanma (Outsourcıng) kavramı 1980li yıllardan itibaren literatürde kendine yer bulmaya başlamasına rağmen, modern bir yönetim stratejisi olarak algılanması ve kullanılması 90lı yıllara denk gelmiştir. Yalın bir tanımla; ?Bazı mal ya da hizmetleri, bir sözleşme kapsamında organizasyonun dışındaki bir kaynaktan sağlama? olarak ifade edilebilecek dış kaynaklardan yararlanma, geçen süreçte hızlı ve büyük gelişmeler kat etmiştir. Kamu ya da özel sektör farkı göz edilmeksizin hedeflerini daha kısa sürede ve daha verimli olarak gerçekleştirmek isteyen kurumların çok önem verdiği bir yönetim yaklaşımıdır. Bu yönetim stratejisi kullanılarak faaliyet gösterilen alanda uzmanlaşmaya gidilebilmekte ve uzun dönemde de önemli avantajlar sağlanabilmektedir.Dış kaynaklardan yararlanma sürecinin avantajlarıyla beraber dezavantajlarının olduğu da unutulmamalıdır. Ana işe odaklanma, maliyetlerin düşmesi, verimliliğin artması gibi durumlar avantaj olarak nitelendirilebilir. Ancak sürecin uygulanmasında yaşanabilecek aksaklıklar ve hatalar, esnekliğin kaybedilmesi, yeteneklerin kaybedilmesi, sadece kısa vadeli amaçlara odaklanma gibi istenmeyen durumlar yaratabilecektir. Bahsedilen durumun ortaya çıkmaması için yöntemin profesyonel bir şekilde ve ciddiyet içerisinde uygulanması çok önemlidir. Özellikle araştırmanında konusu olan sağlık sektörü, hata riskinin minimum seviyede tutulması gereken sektörlerin başında gelmektedir.Her geçen gün önemi daha da artan dış kaynaklardan yararlanma günümüz küresel rekabet ortamında kurumların ayakta kalabilmesine katkı sağlamaktadır. Bununla beraber müşterilerinde daha kaliteli hizmet alabilmelerini kolaylaştırmakta ve iki taraf içinde vazgeçilmez bir hal almaktadır.
Özet (Çeviri)
Although outsourcing concept had started to take place in literature from 1980?s on, being perceived and used as a modern management strategy comes up to years 90?s. With a simple definition; ?Getting some goods or services from a source outside of the organization with a contract content?, outsourcing can be defined as, it has made big and rapid development in the past period. No differentiating between public or private sector, it is a management strategy which the corporations, aiming to achieve their goals in a shorter time and with more effectively, pay attention very much. Using this management strategy, it can be specialized in the operating field and obtained important advantages in the long period.It should not be forgotten that outsourcing period has disadvantages with its advantages. Situations as focusing on the main work, decreasing the costs, increasing the productivity can be specified as advantages. However, the possible mistakes and faults in the application of the period may create undesired situations like losing of flexibility, losing of abilities, just focusing on the short time goals. Performing the management professionally and strictly is very important for not occurring the identified situation. Especially the research subject health sector is one of the most prior sectors in which fault risk should be kept in minimum level.Outsourcing which gets more importance day by day, contributes to corporations remain standing in our current global competitive environment. Beside this, it helps the customers get more quality service easier and takes an indispensable position for both sides.