Gelişmiş ülkelerde ve Türkiye Cumhuriyeti'ndeki nüfus tespit uygulamaları, adrese dayalı nüfus kayıt sistemi'nin türk kamu yönetimi üzerinde olası etkileri ve çözüm önerileri
The census of population methods in developed countries and republic of Turkey, the possible effects of address based population information system on the turkish public administration and recommendations about solutions
  1. Tez No: 219224
  2. Yazar: MURAT HAKAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Kamu Yönetimi, Demography, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dünyadaki tüm ülkelerde, ülkelerdeki insan kaynağının her yönü ile değerlendirilerek toplumun gelişme potansiyelinin ortaya çıkarılması, gelişmişlik hedeflerine yönelik kalkınma planlarının yapılıp politikaların üretilmesi önemli bir amaç teşkil etmiştir. Bu amaçlara ulaşabilmek için ülkelerdeki nüfusun nicelik ve niteliklerinin bilinmesi gerekmektedir. Nüfusun nicelik ve niteliklerinin öğrenilmesinde kullanılan en eski ve en güvenilir yöntem, nüfus sayımlarıdır. Bireylerin coğrafik ve demografik envanteri olan nüfus sayımları, en küçük yerleşim yeri hakkında bilgi sağlayan tek veri kaynağıdır.Bir çok ülke benzer hedeflere ve amaçlara ulaşabilmek için nüfus sayımları gerçekleştilmektedir. Gerçekleştirilen sayımlara yönelik yaklaşımlar ve bilgi ihtiyacı ülkeden ülkeye değişim göstermiş ve zaman içerisinde değişikliğe uğramıştır.Ülkemizde de nüfusun nicelik ve niteliklerinin belirlenmesi amacı ile ilki 1927 de olmak üzere 2000 yılına kadar düzenli olarak 14 adet nüfus sayımı yapılmıştır. Nüfus sayımları, ülkemizdeki nüfusun dağılımı ve niteliklerinin zaman içindeki değişiminin yansıtılması ve bu bilgilere dayalı plan ve programların oluşturulmasında kullanılmaktadır.2000 yılında yapılan Genel Nüfus Sayımı sonrasında ülkemizdeki nüfus sayım yöntemi değiştirilmiş ve Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi kurulması çalışmaları başlamıştır. Kurulacak olan sistem, ülkemizde sadece nüfus sayımları konusunda yeni bir yaklaşım olmayacak aynı zamanda ülkemiz kamu yönetimine de bir çok yenilik getirecek ve etki edecektir.Bu çalışmada Gelişmiş Ülkeler olarak adlandırılan G-8 ülkelerinde ve Türkiye Cumhuriyeti'nde yapılan nüfus sayımlarına değinilerek, ülkemizde kurulma çalışmaları tamamlanmış olan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nin Türk Kamu Yönetimi üzerine olası etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In each and every country, detailed examination of human resource in order to determine development capacity of society and to design plans in line with these development targets has been of great importance since the knowledge about quality and quantity of the population is essential for success of the targets. The oldest and the most reliable way of getting this knowledge is to implement censuses. In addition to being the main source of geographic and demographic patterns, a census is the only source which provides information even about the smallest settlement.Many countries have been implementing censuses with similar purposes but the methodology used may differ. Moreover, used techniques may also change in time, due to changing information needs.In our country, censuses have been done regularly from 1927 to 2000 and they are used to determine changes in population in terms of distribution, quantity, quality, etc. Various plans and programs are made with the information provided by censuses.After the general census of 2000, the methodology has been changed and studies to establish a new system called Address Based Population Information System began. This new system can be seen as a reform not only for it?s being a totally new approach to censuses, but also for its effects on public administration.In this paper, the possible effects of Address Based Population Information System on Turkish Public Administration will be examined with getting use of census experiences of Turkish Republic and the so-called G-8 countries.