Sosyal güvenlik sistemlerinin finansman açıkları ve ülkelere göre karşılaştırmalı analizi
Finance deficits of social security systems and comparative analysis among countries
  1. Tez No: 277291
  2. Yazar: ÖMER FARUK ARKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada Sosyal Güvenlik Sistemlerinin tanımı yapılarak, finansman açıklarının tespiti ve boyutu ülkelere göre tablo ve grafiklerle karşılaştırılmıştır.Gerekli veriler uluslar arası kaynaklardan, veri bankalarından, çeşitli raporlardan, makalelerden ve konuyla ilgili yayımlanan kitaplardan oluşturulmuştur.Genel olarak dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sosyal güvenlik sistemiyle ilgili tartışmalar son yıllarda giderek artmış, sistemin var olan biçimiyle sürdürülemez olduğu ve yeniden yapılandırılması gerektiği birçok kesim tarafından ortaya konmuştur. Bu çerçevede 1999 yılından itibaren Sosyal Güvenlik Reformu çalışmalarına başlanmış ve 2008 yılında yasalaşarak yürürlüğe girmiştir.Bu çalışmanın amacı, var olan sosyal güvenlik sistemleri hakkında özgün şeyler söylemek değildir. Amaçlanan, sosyal güvenlik sistemleri finansman açıklarının nedenleri ve boyutlarını araştırmak, ülkeler arasında mukayese yaparak dünya genelindeki durumu ortaya koymaktır.Birinci bölümde Sosyal Güvenlik Sistemlerine genel bakış çerçevesinde, Sosyal Güvenliğin tanımı, amacı, tarihsel gelişimi, uluslararası normlardaki yeri ortaya konmuş, Osmanlı İmparatorluğu ve devamında Türkiye Cumhuriyeti `ndeki gelişimine değinilmiştir.İkinci bölümde Sosyal Güvenlik Sistemi Modelleri üzerinde durulmuş, sistemin yapısı, gelişimi, bazı Avrupa ülkelerindeki uygulamaları ve Türkiye'deki reform çalışmaları ele alınmıştır.Yine bu bölümde Sosyal Güvenlik finansman açıkları problemi ele alınarak bunların nedenleri üzerinde durulmuş, bu problemin gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin -boyutları ve nedenleri değişmekle birlikte- ortak sorunu olduğu görülmüştür. Ayrıca bu bölümde ortaya atılan çözüm önerilerine değinilmiştir.Üçüncü bölümde Sosyal Güvenlik Sistemlerinin ülkelere göre karşılaştırması yapılarak dünya genelindeki genel tablo ortaya konmuştur.Sonuç olarak Sosyal Güvenlik finansman açıkları problemi sadece Türkiye'ye özgü değildir. Gelişmiş ülkelerde yaşanan sorunlarla gelişmekte olan ülkelerde yaşanan sorunlar, boyutları ve kaynakları açısından farklılıklar gösterse de sosyal güvenlik sistemlerine ilişkin çözüm önerileri ortak noktalar taşımaktadır.Gelinen noktada sosyal güvenliğin devlet politikasına dönüştürülmesi, toplumda sosyal güvenlik bilinci oluşturulması, kayıt dışı istihdamın engellenmesi ve gerekirse bunun için idari para cezalarının artırılması, denetimlerin ciddiyetle yapılması ve devletin finansman katkısının gözden geçirilmesi gerekmektedir.Anahtar Sözcükler1.Sosyal Güvenlik2.Reform3.Finansman Açıkları4.Aktif-Pasif Dengesi5.Emeklilik
Özet (Çeviri)
In this study, the definition of Social Security Systems is presented, and the determinations and size of their financial deficits are compared with tables and graphics.The necessary data is compiled from international sources, data banks, various reports, articles and from the books that are published in connection with this subject.As is the case in the world in general, the arguments regarding the social security system in Turkey have further intensified during recent years and it is stated by various sectors that the system is unsustainable in its existing form and that it must be reorganized. In this framework efforts for designing a Social Security Reform have been started in 1999 and it is finally enforced in 2008.The objective of this study is not to present novel comments about the existing social security systems. The purpose is to investigate the reasons and dimensions of the social security systems and to present the global condition by comparing them among countries.In the first section, within the frame of a general outlook to Social Security Systems, the definition, objective, historical development, its place in international norms, the related developments in the Ottoman Empire and later in Turkish Republic are mentioned.In second section, the models of Social Security Systems are mentioned, the layout of the system, its developments, its applications in some of the European countries and reform works in Turkey are considered.Again in this section, the problems of Social Security finance deficits are mentioned and their reasons are considered, and it is observed that this problem is common to both the developed and developing countries ?although its dimensions and reasons may vary-. Also the solution proposals for said deficits are considered in this section.In the third section, the Social Security Systems with respect to countries are compared and the global table is presented.As a solution the Social Security Finance deficit, the problem is not specific to Turkey. The problems that are encountered in the developed countries and in the developing countries, although they may differ as for their dimensions and sources, the proposals regarding solution of social security systems have similarities and joint issues.At its current layout, it is required to convert the social security into the state policy, to create the social security consciousness in the society, to prevent the unregistered employment and if necessary to increase the administrative money penalties for this purpose, to perform its auditing process seriously and the financial contributions of the state should be reviewed.Key Words1.Social Security2.Reform3.Finance Deficits4.Asset-Liability Balance5.Retirement