Alternatif eğitim yaklaşımları konusunda kamu okulları yöneticilerinin ve öğretmenlerinin görüşleri
Opinions of public schools administrators and teachers on alternative education approaches
  1. Tez No: 788474
  2. Yazar: ZEYNEP AŞİYAN KOŞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Alternatif eğitim yaklaşımları ve uygulamaları günümüzde eğitim camiasında sıklıkla üzerinde durulan konulardan birini oluşturmaktadır. Öğretim sürecinde, kamu ya da özel olsun, geleneksel eğitim kurumlarında verilen öğretimden farklı bir pedagojik yaklaşımı belirten alternatif eğitim günümüzde giderek daha fazla ilgi görmektedir. Bu araştırmanın genel amacı, farklı alternatif eğitim yaklaşım çerçevesinde Türk Eğitim Sistemini, öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşlerine dayalı olarak çözümlemek ve değerlendirmektir. Araştırma olgubilim deseninde nitel bir araştırmadır. Araştırmada nitel veri toplama tekniği olarak yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, amaçlı örnekleme tekniklerinden maksimum çeşitlilik sağlamaya dönük örnekleme tekniği kullanılarak belirlenmiş ve bu şekillerde Milli Eğitim Sisteminde yer alan farklı tür ve düzeylerdeki okullarda görev yapan 4 müdür, 5 müdür yardımcısı ve 11 öğretmenden oluşmuştur. Araştırma verileri önce betimsel olarak değerlendirilmiş, sonra öne çıkan temalar içinde anlam kazandıkları bağlam göz önüne alınarak içerik olarak yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında; öğretmen ve yöneticilerin alternatif eğitim yaklaşımları ile ilgili kısıtlı bilgiye sahip oldukları ve akla en çok gelen yaklaşımın Montessori olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen görüşlerden yola çıkarak, kurumlarda geleneksel öğretim yöntem ve tekniklerinin uygulandığı, geleneksel yönetim anlayışının hâkim olduğu, okullarda fiziki şartların iyileştirilmesi, müfredatın sadeleştirilmesi gerektiği, öğretim süreci boyunca bireysel farklılıkların göz önüne alınması gerektiği, öğretmenlerin ve yöneticilerin mesleki gelişimlerinin önemsenmesine yönelik sonuçlara ulaşılmıştır. Sonrasında gerçekleştirilecek olan çalışmalarda okul öncesi, üniversite kademelerinde görev yapan öğretmen/akademisyenlerin alternatif eğitim yaklaşımlarına yönelik bilgi birikimi ve deneyimlerine de başvurulabileceği; Milli Eğitim politikasının şekillendirilmesinden sorumlu tüm kurumların iş birliği ile alternatif eğitim yaklaşımları incelenerek Milli Eğitim Sistemine uygun ya da uygulanabilir bir eğitim yaklaşımının geliştirilmesi için çaba harcanmasına dair öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alternative education approaches and practices are one of the issues that are frequently emphasized in the education community today. Alternative education, which expresses a different pedagogical approach from the education given in traditional education institutions, whether public or private, in the education-teaching process attracts more and more attention today. The general purpose of this research is to analyze and evaluate the Turkish Education System, based on the views of teachers and school administrators, within the framework of different alternative education approaches and models. The research is a qualitative research in the phenomenological design. In the research, semi-structured interview technique was used as a qualitative data collection technique. The study group of the research was determined by using the sampling technique aimed at providing maximum diversity from purposive sampling techniques and consisted of 4 principals, 5 deputy principals and 11 teachers working in schools of different types and levels in the National Education System in these figures. The research data were first evaluated descriptively and then interpreted as content, taking into account the context in which they gained meaning within the prominent themes. In the scope of the research; It has been observed that teachers and administrators have limited knowledge about alternative education approaches and Montessori is the approach that comes to mind the most. Based on the opinions obtained, it has been concluded that traditional teaching methods and techniques are applied in institutions, traditional management approach is dominant, physical conditions in schools should be improved, the curriculum should be simplified, individual differences should be taken into account during the education-teaching process, and the professional development of teachers and administrators should be given importance. The knowledge and experiences of teachers/academics working at pre-school and university levels on alternative education approaches can also be consulted in the studies to be carried out afterwards; With the cooperation of all institutions responsible for shaping the National Education policy, alternative education approaches have been examined and suggestions have been developed for efforts to develop an education approach that is suitable or applicable to the National Education System.