Adana ili Yumurtalık ilçesi halk kültürü ve edebiyatı üzerine bir inceleme
A study on folk culture and literature in Yumurtalik county, Adana province
- Tez No: 219262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYİT EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezde Adana İli, Yumurtalık İlçesiyle ilgili konular halk kültürü ve halk edebiyatı olarak iki ana başlık altında yer almaktadır. Tezin içerisinde Yumurtalık ilçesinin tarihi, fiziki coğrafyası, sosyo ekonomik kültürel durumu kısaca Yumurtalık ilçesinin genel hatları ile tanıtımı yapılmaktadır. İlçenin köyleri, isimleri ve çevresinde yer adları hakkında bilgi yer almaktadır. Ayrıca halk kültürü başlığı altında, doğum, evlilik, ölüm ve çeşitli inançlara yer verilmiştir. Halk edebiyatı başlığı altında ise alkışlar, kargışlar, ağıtlar, atasözleri ve deyimler, bilmeceler, fıkralar, mani, ninni, oyunlara, tekerlemelere, yeminlere yer verilmiştir.Tezin içerisinde halkın dilini, duygu ve düşüncelerini, milli ve manevi inançlarını, milli birlik ve beraberlik ülküsünü doğruluk dürüstlük, hoşgörü ve insan sevgisini halkın bağrından çıkardığı bu ürünlerde görebiliriz.Genel olarak tez Yumurtalık ve çevre köylerin folkloru altında genel bir yorum hazırlama seviyesine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, topics concerning Yumurtalık County, Adana Province take place under two main titles as Folk Culture and Folk Literature. In this thesis, history, physical geography, socio-economical and cultural conditions, shortly, description of Yumurtalık County is made in general terms . There exist information about villages of county, their names and also places around it. Also, birth, deatt and various beliefs were discussed under the title of Folk Culture. And plaudits, curses, threnodes, proverbs and idioms, puzzles, turkish poems, lullabies, plays, tongue twisters and oaths were discussed under the title of Folk Literature.In this thesis, we can also see from these products the folk speeches, feelings and thoughts, national and moral beliefs, national solidarity and unity, faithfulness and honesty, tolerance and human love from the heart of people.In general, thesis reached up to a level to prepare a general interpretation about folklore of Yumurtalık and the surrounding villages.