Deneysel siklonlarda toz dozajlama sistemi tasarım ve imalatı
Construction and manufacturing of a dust dosing system on an experimental cyclone test-rig
- Tez No: 21927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
DENEYSEL SİKLONLARDA TOZ DOZAJLAMA SİSTEMİ TASARIM VE İMALATI (Yüksek Lisans Tezi) Hakan D. PERDECİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1992 OZ Hava kirliliği son birkaç yıldan beri tüm insanlık için önemli bir çevre problemi haline gelmiş t i r.Gelişen teknoloji ve sanayi bir taraftan insanların daha iyi şartlarda yasamasına hizmet ederken, diğer yandan tüm canlıların yaşamını tehdit eder bir boyut kazanmaktadır. Bu da teknolojinin insan sağlığı yönünde kullanılması ve mevcut sistemlerin iyileştirilmesi mecburiyetini or taya çıkarmıştir. Sanayi tesislerinin bacalarından yanmış gazlarla beraber çıkan kül, kurum, toz gibi partiküler yapıya sahip artık maddeler atmosfere bırakılmakta, bu emisyonlar çevrenin önemli ölçüde kirlenmesine sebep olmaktadır.Bu nu önlemek için, bu emisyonların bacadan çıkmasına engel olan filtreler veya filtre görevi gören sistemler kullanılmaktadır. Siklon günümüzde yaygın olarak kullanılan mekanikII toz tutuculardan bi r idi r.Temel prensip olarak radyal bir hızda üst kısımdan giren ve toz parçacıklarını taşıyan gaz, siklonun yapısı dolayısıyla oluşan girdap ile emis yonların çeperlere çarparak hızlarını yitirmesi ve aşa ğıya doğru hareket ederek ayr ı s 1 1 r ı İtaas ında kullanılır. Siklon tasarımında en önemli faktör olan siklon verimi, günümüzde labora tuvar larda model siklonlar Üzerinde ya pılan deneysel çalışmalar sonucunda belirlenir. Ancak karşılaşılan en büyük problem baca şartlarının (sıcaklık debi, nem, toz konsantrasyonu vb.) labora tuvar larda sağ lanması di r. S ik lon veriminin tespiti için gerekli giriş bilgileri ölçülebilir cinsten olmalıdır. Bu tezde çeşitli büyüklükteki toz taneciklerini siklona giren havaya en uygun ve ölçülebilir bir şekilde dozajlayan bir besleme sistemi tasarlanmış ve sistemin boru içindeki toz kon santrasyonuna etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill CONSTRUCTION AND MANUFACTURING OF A DUST DOSING SYSTEM ON AN EXPERIMENTAL CYCLONE TEST-RIG. ( M.Sc. Thesis ) Hakan D. PERDECİ GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1992 ABSTRACT For a few years, air pollution has been an impor tant environmental problem for human life. While develo ping technology and industry serve the people living in better conditions, on the other hand they threaten the life of the human and other alive. So, these arise the usage of technology for human health and the obligation of improvement of the present systems. Remnant substances like ash, soot, dust, that have particular in shape, throw away with burned gaseous from the chimneys of the industrial establishments to the at mosphere.These emissions cause environment become dirty. To prevent this, filters or several filtering systems are used. Nowadays, cyclone is one of the widely used mecha nic dust collector. As a basic pr ine iple, gas which carries the dust particles, enters the top side of theIV cyclone in radial position, because of the construction of the cyclone, vortex is formed, so emissions strike the walls, loose their velocity and go down, finally gas and particules are sepera t ed.Cyc 1 one efficiency, is the most important factor in cyclone projects, nowadays, is found from the experimental works on protatype cyclones in laboratories. Inputs should be measurable. In this thesis, a dust dosing system is planned to throw the several types of particules in air flowing through in a duct to a cyclone in conformable and measurable con ditions and effects of this system on the dust concen tration in the duct are examined.