Uzay mekanizmalarının bilgisayar destekli kinematik analizi
Computer aided kinematic analysis of spatial mechanisms
  1. Tez No: 21929
  2. Yazar: ÖMER KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
UZAY MEKANİZMALARININ BİLGİSAYAR DESTEKLİ KİNEMATİK ANALİZİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Ömer KELEŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1992 ÖZ Bu çalışmada, uzaysal mekanizmaların kinematik i ı analizleri üzerine çaiı silmiştir. İlk olarak kinematik ; i analiz metodları incelenerek, kapalı çözümü bulunabilen mekanizmaların kinematik analizleri analitik olarak i yapılmıştır. Diğer mekanizmalar için ise, iteratif matris yöntemi kullanılmıştır. Bu analizlerin bilgisayar yardımı i ı ile süratli ve doğru bir şekilde yapabilmesi amacıyla, bilgisayar programları geliştirilmiştir. Ayrıca analizleri yapılan mekanizmaların, bilgisayarda simulasyonu gerçekleştirilmiştir. Dört uzuvlu uzaysal mekanizmalar kullanılarak analitik ve iteratif çözümler karş ı laşt ı r ı İm ı şt ı r. Bilim kodu : 625.01.01.Anahtar kelimeler : Uzay Mekanizmaları, Kinematik Analiz Sayfa adedi : 135 Tez yöneticisi : Prof. Dr. ERES SÖYLEMEZ
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED KINEMATIC ANALYSIS OF SPATIAL MECHANISMS (M.Sc. Thesis) Ömer KELEŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1992 ABSTRACT In this thesis, kinematic analysis öf spatial mechanisms is investigated. Initially mechanisms that yield closed form analytical solution are analyzed. For the mechanisms which don't have a closed form solution an iterative matrix formulations is used. By the use of the computer programs, these mechanisms are simulated on a computer. Using four-link mechanisms closed form solutions are compared with the iterative solutions. Sience code Key words Page number Adviser 625.01.01 Spatial Mechanisms, Kinematic Analysis 135 Prof. Dr. ERES SÖYLEMEZ