Gayrimenkul finansmanında ipotek kredileri ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleştirme
Mortgage credits and mortgage-backed securitization in real estate finance
- Tez No: 219305
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gayrimenkullerin kurumsal yöntemlerle finansmanında ipotekli konut finansman sisteminin önemi büyüktür. potekli konut finansman sistemi, birincil piyasalarda konut sahibi olmak isteyen yatırımcılara kredi verilmesi, ikincil piyasalarda ise bu kredilerin ve bu kredilere dayalı olarak ihraç edilen menkul kıymetlerin alınıp satılarak tekrar ekonomik sisteme dahil edilmesini saglayan süreçten olusmaktadır. Sistemin saglıklı isleyebilmesi, birincil piyasaların gereksinim duydugu fonların menkul kıymetlestirme yoluyla ikincil piyasalardan saglanmasına baglıdır. Menkul kıymetlestirme ile ipotek kredisi veren kurumlar, ipotekleri portföylerinde tutmaları nedeniyle olusan riski azaltarak, bu riske dayalı sermaye gereksinimini de ortadan kaldırmaktadırlar. Basel Bankacılık Gözetim ve Denetim Komitesi tarafından hazırlanan ve günümüzde bankacılıgın standartlarını belirleyen en önemli kaynak haline gelen Basel Sermaye Uzlasıları kriterlerine göre sermaye yeterliliginin saglanmasında ipotege dayalı menkul kıymetlestirme büyük avantajlar saglamaktadır. Bu çalısmada, ülkemizde yeni uygulamaya alınan konut finansman sisteminin isleyisine kaynak olusturması açısından gayrimenkul finansmanında ipotek kredileri ve ipotege dayalı menkul kıymetlestirme ana hatlarıyla incelenmis ve uygulama kısmında Türkiye Bankalar Birligi 2006 verilerine göre aktif büyüklügünde ilk 10 sırada yer alan özel ve kamu sermayeli bankaların gerçek verileri kullanılarak ipotege dayalı menkul kıymetlestirmenin, Basel standartlarında sermaye yeterlilik oranına olan etkisi ölçülmeye çalısılmıstır. Elde edilen ampirik bulgular, ipotege dayalı menkul kıymetlestirmenin sermaye yeterliligini arttırıcı etkisi oldugunu göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Mortgage, ipotek kredisi, ipotege dayalı menkul kıymetlestirme, Basel I, Basel II
Özet (Çeviri)
Mortgage system has an important role of financing real estate through the institutional ways. Mortgage system is the process of providing funds to home buyers with mortgage credits in primary markets and transferring funds to economic system by transforming mortgage credits into securities in secondary market. In order to work this system properly, the funds which are needed by primary markets should be provided from secondary markets through securitization. With securitization, credit risk is transferred and capital needs are reduced by removing credits from balance sheet. Mortgage-backed securitization contributes to optimise the allocation of regulatory capital with the most important source of determining banking standards, The Capital Adequacy Accord developed by The Basel Committee on Banking Supervision. This study analyzes mortgage credits and mortgage-backed securitization in real estate finance and examines the effects of mortgage-backed securitization on reaching the minimum regulatory capital ratios. The data in which top 10 banks ranked by total assets is collected from Banks Association of Turkey. The empirical results point out that the application of mortgage-backed securitization would higher the bank?s capital adequacy ratio significantly. Keywords : Mortgage, mortgage-backed securitization, Basel I, Basel II