Realizmin sorgulanmasına dair bir örnek: Pakistan ve Hindistan'da iç-dış siyaset ilişkisi
A sample in the context of investigation of realism: The interaction of domestic and foreign policies in India and Pakistan
- Tez No: 219316
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ÜLMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tezin başlığı,“Realizmin Sorgulanmasına Dair Bir Örnek: Pakistan ve Hindistan'da İç-Dış Siyaset İlişkisi”dir. Realist yaklaşımın, dış siyasete ilişkin karar ve siyasaların oluşturulması ve yapılandırılması bağlamında, tek taştan yapılmış olarak algılanan ve askeri güvenlik ve devletin bekası boyutlarına odaklanmış bir ulusal çıkar yaklaşımı ortaya koyduğu ileri sürülebilir. Bu tezde realist yaklaşımın bu dar dış siyaset anlayışı, Hindistan ve Pakistan'ın Keşmir sorununa yönelik dış siyasetlerinin ne oranda iç siyasetlerinden etkilendiği örneklemi aracılığıyla incelenecek ve çözümlenecektir. Bu bağlamda, Hindistan ve Pakistan'ın Keşmir sorununa yönelik dış siyasetlerinde sırasıyla Hindistan'da -özellikle Keşmir üzerinden algılanan- dağılma korkusunun ve Pakistan'da da militarizmin belirleyici olduğu ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The dissertation's topic is as follows“A Sample In The Context of Investigation of Realism: The Interaction of Domestic and Foreign Policies in India and Pakistan.”It can be asserted that the realist approach, in the context of formation and constitution of foreign policy decisions and judgments, focuses on a particular type of national interest that is perceived as monolithic on account of its segregation and isolation from the public opinion, military security, and the survival of state. In the dissertation the realist approach's narrow-minded foreign policy frame of mind, will be examined and analyzed via the sampling/illustration of on what degree are the foreign policies of India and Pakistan are influenced by the respective domestic policies. In this context the dissertation, articulates that India and Pakistan's foreign policies towards Kashmir are respectively determined by the political dismantlement dread in India -that is overwhelmingly felt and penetrated via the Kashmir dispute- and the determinism of militarism in Pakistan.