İstanbul ili Kağıthane ilçesinde görev yapan ilköğretim okulu öğretmenlerinin örgütsel adanmışlıkları ile işdoyumları arasındaki ilişki
The relationship between organizational commitment and job satisfaction of teachers working in the primary schools of Kağithane district of İstanbul
  1. Tez No: 219318
  2. Yazar: HASAN ZÖĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TABANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim okulu öğretmenlerinin örgütsel adanmışlık ve iş doyum düzeylerine; öğretmenlere ait yaş, cinsiyet, görev yaptığı kademe, mesleki kıdem, bulunduğu okuldaki görev süresi ve öğrenim durumu değişkenlerinin etki edip etmediğinin belirlenmesi, ayrıca öğretmenlerin örgütsel adanmışlıkları ile iş doyumları arasında bir ilişki olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Tarama modelindeki araştırmada veri toplama aracı olarak Celep tarafından geliştirilen ?Örgütsel Adanmışlık Ölçeği? ve ?Minnesota İş Doyumu Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırma verileri 2006?2007 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Kağıthane ilçesinde bulunan resmi ilköğretim okullarında görev yapan 297 öğretmene uygulanan anketlerle elde edilmiştir. Ölçekler yoluyla elde edilen veriler, istatistiksel olarak, ?aritmetik ortalama?, ?t-testi?, ?bir yönlü varyans analizi?, ?LSD testi? ve Pearson Korelasyon Katsayısı (r) yöntemleri ile bilgisayarda SPSS 13.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin örgütsel adanmışlık düzeylerinin okula adanma, öğretim işlerine adanma, öğretmenlik mesleğine adanma ve çalışma grubuna adanma boyutlarının tümünde ?çoğu zaman?, iş doyum düzeylerinin içsel doyum boyutunda ?yüksek?, dışsal doyum boyutunda ?orta? aritmetik ortalama aralığında olduğu ortaya çıkmıştır. Yaş, görev yaptığı kademe, mesleki kıdem, bulunduğu okuldaki görev süresi ve öğrenim durumu değişkenlerine göre öğretmenlerin örgütsel adanmışlık düzeyleri arasında istatistiksel olarak .05 düzeyinde anlamlı fark bulunmuş, cinsiyet değişkenine göre anlamlı fark bulunamamıştır. Yaş, mesleki kıdem, bulunduğu okuldaki görev süresi ve öğrenim durumu değişkenlerine göre öğretmenlerin iş doyum düzeyleri arasında istatistiksel olarak .05 düzeyinde anlamlı fark bulunmuş, cinsiyet ve görev yaptığı kademe değişkenlerine göre anlamlı fark bulunamamıştır. Araştırmada ayrıca örgütsel adanmışlık boyutlarının tümü ile iş doyumu boyutları arasında istatistiksel olarak .01 düzeyinde anlamlı pozitif ilişki bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Örgütsel Adanmışlık, İş Doyumu, İlköğretim Okulu
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to determine whether the age, gender, the level that they are teaching, professional seniority, the length of time at the present school and educational levels of primary school teachers have any effect upon their organizational commitment and job satisfaction levels. In addition, it is also aimed to find out if there were any relationships between the organizational commitment and job satisfaction levels of the teachers. In the survey, the ?Organizational Commitment Questionnaire? which was developed by Celep, and ?Minnesota Satisfaction Questionnaire? have been used as data collection means. The data of research have been collected from the questionnaires delivered to a total of 297 teachers who were teaching at the government primary schools in Kagithane region of city of İstanbul during the 2006-2007 academic year. The data collected via the questionnaires have been analysed statistically with ?arithmetic mean?, ?t-test?, ?one-way variance analysis?, ?LSD test?, and ?Pearson Correlation Coefficient (r)? on the computer using SPSS 13.0 pack. At the end of the research, the organizational commitment levels of teachers have been found at the ?most of the time? level on all of the sub-levels; ?school commitment?, ?commitment to educational affairs?, ?commitment to the teaching profession? and ?commitment to the working group?. The job satisfaction levels of teachers at the ?inner satisfaction? dimension have been found ?high?, and those at the ?outer satifaction? dimension have been found ?medium?. A .05 level difference has been found between the organizational commitment levels of teachers and the following variables: age, the level that they are teaching, professional seniority, the length of time at the present school and educational levels. There is no significant difference between organizational commitment and gender. In addition; there is a .05 level significant difference between the job satisfaction levels of teachers and their ages, professional seniority, the length of time at the present school and their educational levels. On the other hand, there is no significant difference between the job satisfaction levels and gender and the level that they are teaching of primary school teachers. Keywords : Organizational Commitment, Job Satisfaction, Primary School