Türkiye'de işsizlik kavramı ve işsizliğin ortadan kaldırılması ile ilgili bir model oluşturulması
Unemployment in Turkey and constituting a model relevant with removing unemployment
- Tez No: 219329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BARAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu yüksek lisans tezinde issizlik kavramı ve Türkiye'deki issizlik sorunu tartısılmıstır. ssizlik, issizlik sigortası, istihdam politikaları ve gizli issizlik hakkında teorik bilgiler verilmis. Uygulama bölümünde ise Türkiye'deki temel isgücü göstergeleri analiz edilmis, bu göstergelerin 1988-2006 yılları arasındaki verilerin yardımıyla regresyon analizi yöntemi ile 2015 yılına kadar gerçeklesebilecek degerlere iliskin tahminler yapılmıstır. Son olarak ise issizligin ortadan kaldırılmasına iliskin gizli issizlik üzerine bir model gelistirilmis ve bu model ile ilgili hesaplar yapılmıstır. Yapılan hesaplamalar sonucunda, Türkiye için düsük sayılabilecek %5'lik bir gizli issizlik düzeyinde dahi yeni yatırımları rahatlıkla finanse edebilecek tasarruflar saglanabilecegi fark edilmistir.
Özet (Çeviri)
Unemployment and unemployment problem in Turkey has been considered in this project. Theorical informations about unemployment, unemployment assurance, employment policies and hidden unemployment has been given. Turkey?s basic manpower indicators has been analysed and with the help of the datas of this indicators in the period of 1988-2006, using the regression analysis, forecasts has been done till 2015 for the possible values that can be ocur. At the end, a model based on hidden unemployment has been developed to diminish unemployment problem and computings related with the model has been done. At the end of the computings, it has been recognized that although with a 5% low hidden unemployment rate for Turkey, savings could be provided that could easily finanse the new investments.