İlköğretim müfettişlerinin çağdaş eğitim denetimi ilkelerine ve kliniksel denetime yönelik davranışlarına ilişkin öğretmen algıları
The perceptions of teachers about the behaviours of elemantary school supervisors on contemporary educational supervision principles and clinical supervision
- Tez No: 219339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu arastırmanın genel amacı ?lköğretim Müfettislerinin Çağdas Eğitim Denetimi ?lkelerine ve Kliniksel Denetime yönelik davranıslarına iliskin öğretmen algılarının neler olduğunu belirleyerek; bu algıların arastırmaya katılanların kisisel değiskenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediklerini ortaya koymaktır. Arastırmanın evreni ?stanbul ili Avrupa Bölümü ?lköğretim okullarında çalısmakta olan öğretmenlerden olusmaktadır. Arastırmanın örneklemini, okul büyüklüğü göz önünde bulundurularak, random yoluyla belirlenen toplam bes ilçeden 30 resmi ilköğretim okulu olusturmustur. Arastırmaya 634 öğretmen katılmıstır. ?lköğretim müfettislerinin Çağdas Eğitim Denetimi ?lkeleri ve Kliniksel Denetime yönelik davranıslarını ölçmek amacıyla arastırmacı tarafından gelistirilen anket kullanılmıstır. Anketlerden elde edilen verilerin çözümlenmesinde standart sapma, frekans, yüzde ve aritmetik ortalamalardan yararlanılmıstır. Cinsiyet, öğrenim durumu, kıdem ve okul büyüklüğü (okulda çalısan öğretmen sayısı) değiskenlerine göre farklılıkları test etmek amacıyla ise T testi, Anova ve Post Hoc testlerden yararlanılmıstır. Arastırma sonucunda elde edilen bulgular söyledir: 1. ?lköğretim müfettislerinin Çağdas Eğitim Denetimi ?lkelerine yönelik davranıslarına iliskin öğretmen algılarının genel aritmetik ortalaması ( X =2,85) ?biraz katılıyorum? düzeyindedir. 2. ?lköğretim müfettislerinin Kliniksel Denetime yönelik davranıslarına iliskin öğretmen algılarının genel aritmetik ortalaması ise ( X =2,92) puanla aynı sekilde ?biraz katılıyorum? düzeyindedir. 3.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to find out the perceptions of teachers? about the behaviours of Elemantary School Supervisors on Contemporary Educational Supervision Principles and Clinical Supervision and thus to determine whether the perceptions of teachers show statistically significant differences according to their individual variables. The population of the study consists of public elementary school teachers working in the European side of Istanbul. The sample size of the study consisted of 30 schools from five different counties which were randomly selected by considering the size of the schools in terms of the number of teachers. The number of the teachers who actively participated in this study amounts to 634 teachers. The questionnaire developed by the researcher was used to find out the behaviours of Elemantary School Supervisors regarding Contemporary Educational Supervision Principles and Clinical Supervision. On analyzing the data collected through the questionnaire, Standard deviation, frequency, percentage and mean scores were duly calculated. In order to determine the differences according to specified variables such as gender, level of education, Professional seniority and school size (the number of the teachers), t-test, one-way- ANOVA and Post Hoc Tests were used accordingly. According to results of the study as follows; 1. Mean scores ( X =2,85) on the perceptions of teachers? about the behaviours of Elemantary School Supervisors concerning Contemporary Educational Supervision Principles resulted in moderate mean which means ?I moderately agree? 2. Mean scores ( X =2,92) on the perceptions of teachers? about the behaviours of Elemantary School Supervisors concerning Clinical Supervision also resulted in moderate mean which means ?I moderately agree? 3. When the perceptions of teachers? about the behaviours of Elemantary School Supervisors on Contemporary Educational Supervision Principles and Clinical Supervision are compared, a significant diffrence was found between two dimensions. The perceptions of teachers? about the behaviours of Elemantary School Supervisors on Clinical Supervision are more positive than their perceptions about the behaviours of Elemantary School Supervisors on Contemporary Educational Supervision Principles. 4. A non significant difference was found related to the perceptions of teachers? about the behaviours of Elemantary School Supervisors on Contemporary Educational Supervision Principles in term of gender, level of education, and school size (the number of the teachers). On the other hand, significant differences were found in terms of Professional seniority. 5. In terms of the perceptions of teachers? about the behaviours of Elemantary School Supervisors on Clinical Supervision, no statistical difference was found related to gender, level of education, Professional seniority and school size (the number of the teachers),