Türkiye'de kentleşmenin kentsel kültürel mirasa etkileri
The effects of urbanisation on the urban cultural heritage
  1. Tez No: 219355
  2. Yazar: BEKİR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN TEKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
?Türkiye'de Kentleşmenin Kentsel Kültürel Mirasa Etkileri? başlığını taşıyan bu çalışmanın birinci bölümünde kentleşme ve kentleşme ile ilgili temel kavramların tanımı yapıldıktan sonra ülkemizde kentleşmenin tarihi süreci, nedenleri ve yol açtığı sorunlara kısaca değinilecektir. İkinci bölümde, kentsel kültürel mirasın tanımı yapıldıktan sonra, kentsel kültürel mirasın önemi, yönetimi, sorunları, korunması ve korunma yolları anlatılacaktır. Son olarak üçüncü bölümde ise kentleşmenin ve kentleşme ile ilgili politikaların kentlerde bulunan kültürel mirasa nasıl etkide bulunduğu, kültürel mirasın kent kültürüne etkileri tartışılacaktır. Sonuç kısmında ise, birinci, ikinci ve üçüncü bölümlerde ayrıntılı yer verilen düşüncelere kısaca değinilip öneriler belirtilecektir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study with the title of ?The effects of urbanisation on the urban cultural heritage? it will be defined the concept of urbanisation and other basic concepts about urbanization. Then it will shortly be told the historical process, reasons and the resulting problems of urbanisation in our country. After the urban cultural heritage was defined on the second part, the importance, administration, problematic parts, protection and ways of protection of urban cultural heritage will be mentioned. Lastly in the third chapter, it will be argued that how urbanisation and the politics about urbanization effects the cultural heritage in cities along with the effects of cultural heritage on the urban culture. At the conclusion part, the ideas which are touched on particularly on the first,second and third parts will be mentioned and addittively the suggestions will be placed upon.