Örgütsel iletişimin örgütsel bağlılığa etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of organizational communication on organizational loyalty
- Tez No: 219356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, işgörenlerin örgüt içindeki iletişimlerinin, örgütsel bağlılığa etkileri araştırılmıştır. İşgörenlerinin örgütsel bağlılığını sağlamış olan örgütlerde işgören devir hızı düşmektedir. Bu yüzden örgüt tecrübeli işgörenlerle çalışmakta ve rakiplerine karşı güçlü duruma geçmektedir.Örgütlerin iletişim kurmadan faaliyetlerini yerine getirmesi ve bu faaliyetlerde başarılı olması düşünülemez. İşgörenlerin sağlıklı bir koordinasyon ile işgörmeleri ise ancak sağlıklı bir iletişimle olur. Koordinasyonun olmadığı bir örgütte ise çalışanlar arasında işbirliği mümkün değildir. İletişimle ilgili her faaliyet örgüte direk etkide bulunur. İletişim; planlama, örgütleme ve kontrol gibi fonksiyonların etkili bir şekilde meydana getirilmesini sağlar. Bu sayede örgütler üstlenmiş oldukları misyonlarını gerçekleştirebilirler. İşgören açısından bakıldığında ise iletişim doğru ve etkili bir şekilde kullanılıyorsa performans ve iş doyumunda gözle görülür bir iyileşme söz konusudur. Bu açıdan etkin iletişim sayesinde çalışanların işlerine ve çalışmakta oldukları örgüte karşı bağlılıkları artar. Bu çalışmada yukarıda verilen bilgiler doğrultusunda uygulama yapılmıştır. Bu uygulamada işgörenlerin örgütsel bağlılığı ve örgütsel iletişimin örgütsel bağlılığa etkisi araştırılmış ve Türkiye genelinde hizmet vermekte olan bir katılım bankasının Konya'daki şubelerinde çalışan işgörenleri üzerinde anket çalışması yapılarak. SPSS 15 For Windows programı yardımıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work analyses the effect of employees? organizational communication on the organizational loyalty. Employee turnover rate is falling in organizations which maintain the organizational loyalty of workers. Therefore, the organization works with exprienced workers and becomes more powerful against its rivals.Organizations fulfill their affairs without communication is out of question. Employee can only work well within in a good communication. Cooperation is impossible in an organization without coordination. All activity related with communication affect organization directly. Communication helps functions such as planning, organizing, and control come about effectively. Thus, organizations can carry out the missions they have undertaken. As for employer?s point of view; if communication is used in a correctly and effective way, a development in performance and job satisfaction is in question. From this pint of view, by means of effective organization, the depenence of workers to their jobs and the organization they work for increases. In this study, it has been acted out in the way adviced above. In this application, organizational loyalty and the effect of organizational communication to organizational loyalty have been studied and a survey practiced to the employees who work for in Konya branches of a participation bank which serve all over Turkey. It has been evaluated by means of SPSS 15 For Windows programme.