912 numaralı 1723-1724 (h. 1136 )tarihli Surre defterinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and the assesment of Surre notebook 912 number with 1723-1724 (h. 1136) date
- Tez No: 219365
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜRSOY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Surre, Recep ayında, Osmanlı Devleti'nin Haremeyn'e (Mekke-Medine şehirleri) göndermiş olduğu para ve kumaş türü hediyeler manasına gelmektedir. İlk kez Abbasi Halifesi El-Muktedir Billah zamanında, 923-924 (H. 311) de gönderildiği bilinen Surre, Osmanlı döneminde daha sistematik bir şekilde gönderilmiştir. İlk defa hangi Osmanlı padişahının surre gönderdiği kesin olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte ilk defa Çelebi Mehmed (1403-1421) veya babası Yıldırım Bayezid (1389-1402) zamanında gönderildiğine dair bilgiler mevcuttur. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerine kadar surre gönderme işi devam etmiştir. 912 numaralı 1723-1724 (H. 1136) tarihli surre defteri de klasik bir surre defteri özelliklerini taşıyan ve Medine'nin sosyo-ekonomik yapısı hakkında bilgiler veren bir defterdir.
Özet (Çeviri)
Surre means a kind of presents such as money and cloth which Ottoman Empire sends to Haremeyn (Mecca and Medina cities) in Recep month. Surre which is known to be first sent in Abbasid Caliphate el- Muktedir Billah times in 923 (H. 311) was sent more systematicly in Ottoman term. It?s not known exactly which Sultan sent surre first. However there is some information that in Çelebi Mehmed or Yıldırım Bayezid times first surre was sent. Sending surre affair was continued until the last times of Ottoman Empire. The surre notebook with 1723-1724 (H. 1136) date and 912 number is a kind of notebook which has the classic surre notebook features and gives information about Medina?s social and economic structure.