Raculi, hayatı, edebi kişiliği ve divanı
Raculi. his life, literary, personality and divan
  1. Tez No: 219366
  2. Yazar: ESMA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. İRFAN AYPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Rac?lª 19. yüzyılda yaşamış, asker emeklisi, pek çok şehirde bulunmuş, ancak divanını yazdığı dönemde Gaziantep'te ikamet eden bir şairdir. Divanını sade bir dille yazmış; telmih, tenasüp, tariz, tevriye sanatlarına yer vermiştir. Kafiye olarak zengin kafiye ve redifin beraber kullanıldığı görülmektedir. Divanda deyimlere ve ağız özelliklerine rastlanmaktadır. Tek nüshası mevcut olan eserde, kelimelerin pek çoğunun yazımı yanlıştır. Divan edebiyatında bilinen gazel konularının dışında toplumsal meselelerin de dile getirildiği görülmektedir. Tasavvufu ve tarikatları şiirinde işlemiştir. Melamilik, Mevlevilik, Bektaşilik, Haydarilik gibi tarikat isimlerine de yer verilmiştir. Özellikle Ehl-i Beyt sevgisinin divanda yoğun olarak işlendiğini görülmektedir. Yazılan tarihlere bakıldığında şairin Abdülaziz ve Abdülmecit zamanında yaşadığı görülmektedir. Yaşadığı bölgenin idarecileri için tarihler yazmıştır. 19. yüzyılın divan şairelerinden biri olan şair, bu yüzyıldaki diğer divan şairlerine benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Rac?lª lived in the nineteenth century an as a retired soldier visited many cities but mainly stayed in Gaziantep while writing his divan (collected poems). He used a plain style and in his rhetoric he usually applied to the expressions like reference, symmetry, sarcasm (quip) and double-entendre. His poems are rich in terms of different kinds of rhymes given together. There is only one copy of his work and most of the words are miswritten in it. Apart from the common ode (gazelle) topics in Divan literature, he mentioned social problems in the collection. In addition, Sufism and some sectarian matters including some heterodox sects like Melami, Mevlevi, Bektaşi, and Haydari take place in his work. Mainly love of ?Ehli-i Beyt? (family members of Prophet Mohammed) is emphasized in the collection. Regarding the written dates, it can be estimated that Raculi lived during the rein of Abdulaziz and Abtulmecid. He also wrote some biographies fort he local administrators. As one of the Divan poets of nineteenth century, Raculi?s style has many similarities with his contemporaries.