Türkiye Türkçesinde ?ad + durum biçimbirimi + ilgeç? yapısındaki ilgeç öbeklerinin işlevleri
Functions of the preposition groups in which ''noun+case form+preposition'' construction in Turkey Turkish?
- Tez No: 219399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. ?Giriş?ten sonra, I. Bölümde ?İlgeç? başlığı altında, ilgeç tanımlarına yer verilip; ilgeçlerin köken, yapı ve işlev açısından tasnifleri yapılmıştır. II. Bölümde, ?Durum Ulamı? başlığı altında durum kavramı tanımları, ad durumlarının isimlendirilmesi ve bunların sayıları konusundaki farklılık ve benzerlikler ortaya konulmuştur. III. Bölümde ise, farklı ad durumlarını alan ilgeç öbekleriyle kurulan yapılar ve bu yapıların işlevleri tespit edilmiş, ilgili kaynaklardan alınan cümlelerle örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is formed by three main parts. After `?Introduction?? in the 1. part definition of the prepositions are written; prepositions are classified from the aspects of their origin , usage and functions under the title of `?Prepositions??In the second part definition of the concept ?case?, the denomination of the noun cases and similarities an differences about their numbers are mentioned under the title of ?case categori?.In the third part, it was determined the structures which were formed with the prepositional phrase which were created with different noun cases and their functions.