Müziksel üretim bağlamında rock otantisitesi: Mor ve Ötesi örnek olayı
The rock authenticity in the context of the musical production: The case of Mor ve Ötesi
- Tez No: 219440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, müziksel üretim bağlamında rock otantisitesini, Türkiye'de ünlü bir rock grubu olan Mor ve Ötesi'nin müziksel pratikleri ve söylemlerinden hareketle tartışmaktır. Çalışmada teorik bir çerçeve oluşturmak için birinci olarak popüler müzik incelemelerinin üretim, tüketim ve metin gibi temel analiz kategorileri gözden geçirildi. İkinci olarak öncelikle felsefe ve sosyal bilimler gibi çalışma alanlarına daha sonra kültürel çalışmalara konu olmuş ve sonucunda popüler müziğin önemli analiz gereçlerinden biri haline gelmiş olan otantisite kavramı ele alındı ve Mor ve Ötesi'nin müziksel ve müzik dışı söylemleriyle ilişkilendirildi.Çalışma mahiyeti itibariyle bir vaka (casestudy) incelemesi olduğu için Mor ve Ötesi'nin müziksel üretim pratiklerine odaklanır. Müziksel üretim çerçevesinde enformasyon toplayıp bunu analiz etmek için gerekli en önemli yollardan birisi müzisyenlerin kendi söylemlerinden yansıyan ve metinlerine de yansıttıklarını söyledikleri argümanları dikkate almaktır.Müziksel üretim pratiklerinin gerçekleştirildiği mekanlarda yapılan gözlemler, Mor ve Ötesi üyeleriyle yapılan görüşmeler ve hatta müzik endüstrisi ile bağlantılı olarak yapımcılarla yapılan görüşme ve müzakerelerle birlikte oluşturulan enformasyon, çalışmanın üçüncü bölümündeki metin analizine bağlanmaktadır. Kısacası hem müziksel üretim koşullarının müzik dışı bileşenleri hem de müziğin üretimi içerisinde grubun düşüncülerini metne yansıttıkları stratejiler, görüşmeler yoluyla ele alınmıştır. Dolayısıyla müziksel üretim süreci içerisinde grubun yaptığı müziğin özelliğine ilişkin toplanmış olan enformasyon, genel olarak rock müziğe özel olarak ise Mor ve Ötesi'ne ilişkin bir dizi söylemsel biçimleniş ortaya çıkarmıştır. Bu söylemsel formasyonu denetim altına almak için ise temel olarak otantisite kavramlaştırılması kullanılmıştır. Sonuç olarak çalışmada, grubun üretim-tüketim-metin üçgenine dayalı otantisite işaretleyicileri irdelenmiş ve anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to discuss the rock authenticy in the context the musical production process by considering `Mor ve Ötesi, a prominent rock group in Turkey. In order to create a theoretical framework of this study, firstly, the main analysis categories of popular music studies such as production, text and consumption have been rewieved. Secondly, the concept of authenticy which becomes a subject for philosophy, social sciences, cultural researches and finally an important instrument for analysing popular music is used in order to associate with Mor ve Ötesi?s expressions of music.The research is focused on Mor ve Ötesi?s musical production process because of being a case study by its nature. One of the most important path for gathering data and analysing it, is to take into account the musicians? own expressions and lyrics that have been reflected in lyrics.The data that is constructed by the observations that have been made in musical production process, the interviews by Mor ve Ötesi and even the interviews with producers are connected with the third chapter which contains text analyse. Briefly, the thoughts and the strategies of the group have been introduced by the interviews in and out of musical production process. So the data which shows us the character of the music is gathered by the group?s musical production process and reveals the discursive formation, generally for rock music but privately for Mor ve ötesi. In order to manage the discursive formation, fundamentally, the authenticty is conceptualized. As a result of the research, the authenticty of the group?s production-consumption and text triangle is explicated.