Çok partili siyasal hayata geçişle yaşanan siyasal ve ekonomik değişimlerin toplumsal ve kültürel yansımaları: Yeni hayat tarzı (1945-1960)
The social and cultural effects of the transition to the multi-party system in Turkey: The new way of life (1945-1960)
  1. Tez No: 219511
  2. Yazar: SİBEL YURTÖĞREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET Ö. ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Tez çalışmamızın konusu 1945?1960 yılları arasında yaşanan siyasal ve ekonomik değişimlerin Türkiye'deki toplumsal ve kültürel yansımalarıdır. Amerika'nın kültürel propagandasını tüm dünya milletlerine benimsetmeyi amaçladığı bu dönemde Türkiye oluşturmaya çalıştığı batılı kimliğini uluslararası alanda tanıtma hedefi üzerine yoğunlaşmış ve İkinci Dünya Savaşı'nın sıkıntılarını üzerinden atan bireyler ise daha iyi şartlarda yaşama arzusu duymaya başlamışlardır. Tarafların ortak bir noktada kesişen çabaları Türkiye'de günlük yaşamı, tüketim alışkanlıklarını ve bireysel tercihleri derinden etkilemiştir. Türkiye'nin batılı kimliği ile batı tarafından tanınma kaygısı dergilerin içeriklerinden günlük yaşama, sinemadan müziğe toplumun tüm alanlarına yansımıştır. Bu yansımaları gözlemleyebilmek için ağırlıklı olarak kültürel incelemelere yer verdiğimiz çalışmamızda öncellikli olarak popüler kültürün anlamını sorguladık. Türk dış politikası, ekonomisi, siyasi durumu ve kentleşmesini inceledik. Amerika'nın resmi kültürel propaganda politikası ve bu politika çerçevesinde Amerika'nın Türkiye'de yürüttüğü faaliyetleri araştırdık. Yaptığımız kültürel incelemelerde ise dönemin dergilerinde yeni hayat tarzının izlerini araştırdık. Son olarak sinema filmlerine yansıyan toplumsal kaygıları ve müzik alanında görülen değişimin yönünü belirlemeye çalıştık. Yaptığımız incelemelerin sonunda Türkiye'nin batılılaşma hedefindeki batılı kimliğin 1945'ten sonra çeşitli sebeplerle Amerika ile eşleştirildiği ve Amerika'nın yürüttüğü kültürel propaganda politikasının toplumsal kültür üzerinde etkili olduğu sonuçlarına ulaştık.
Özet (Çeviri)
The following thesis work is about the effects on the social and cultural life of Turkey of the political and economical changes that took place between 1945 and 1960. In the mentioned years US was pursuing an enterprise of propaganda that targeted all world nations (they termed it `campaign of truth?). When this enterprise of US coincided with Turkey?s struggle for recognition via its newly worked out Western identity, and individual Turks? craving for better life conditions, a pervasive change gradually took place in the Turkish daily life. This change can be followed in the contents of the glossy periodicals of the period, in the altering consumption habits, in cinema, in music and in various other scenes of cultural life. My aim in the thesis work has been to present the nature and the extent of this change. To this end, first I have provided a general discussion on the significance of popular culture. Then, I have provided a background concerning the political situation, economy, urbanization in Turkey in the period in question. I have also touched upon the Turkish foreign policy of the period. Upon this background I have examined US? official cultural propaganda policy, and the activities carried out in Turkey within the purview of this policy. Thirdly, I have provided a survey that documents the change in question as it is reflected in the periodicals, movies and musical scene of the period. In preparing this survey besides the periodicals of the period I have also drawn on the testimony of Güner Binyar who has gone through her youth in Istanbul during the period in question. I believe that the research that has gone into the present thesis work reveals the following fact. The western identity that constituted the goal of the westernization effort of the new republic has come to be identified with US from 1945 on.