Türkiye'de kadınların siyasal haklarını kazanma süreci ve 1930 belediye seçimleri
The process of granting of women?s rights in Turkey and the municipal elections of 1930
  1. Tez No: 219512
  2. Yazar: CEMİLE BURCU KARTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET Ö. ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalısmada, milliyetçi teorinin kadına bakısı ve Batı Avrupa'da yasanan feministhareketler ısıgında; Türkiye'de kadın hakları politikalarının ve kadın hareketiningelisimini ve bu gelisim sürecindeki kesintileri incelemek ve kadınların seçme veseçilme haklarını kullandıkları ilk seçim dönemiyle ilgili bir degerlendirme yapılmakistenmistir. Bu çalısmada özellikle Cumhuriyet döneminde milliyetçi ideolojiylebirlikte sekillenen kadın politikaları ve kadın hareketinde önemli bir yer tutan TürkKadınlar Birligi'nin faaliyetleri ve 1930 Belediye seçimleri birincil kaynaklardanyaralanılarak ele alınmıstır.Çalısmada konu ile ilgili literatürün ele alınmamıs oldugu birincil kaynaklaraulasılmaya çalısılmıs ve arastırma çogunlukla dönemin süreli yayınlarından derlenençok sayıda görsel malzemeyle desteklenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is required to analyze the evolution and interruptions of women?srights policies and women?s movement.In addition it is important to evaluate the firstelection term that women had the right to vote and to be elected in Turkey, withrespect to nationalist theory and the feminist actions in West Europe. Particularly,women?s policies formed with nationalist theories during the republic period and TheTurkish Women Union which occupied a significant place in the women?smovement and 1930 municipal elections are handled practising upon primaryresources.It attempts to which were to obtain primary resources that the relevant literaturehadn?t handled before, and the study is sustained with numerous visual materialstaken from the periodic publications of the day.