Türkiye'de azınlıkların ve azınlıklara ait vakıfların hukuki statüsü
The judicial status of the minorities and foundations of the minorities in Turkey
- Tez No: 280188
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, azınlık kavramının tarihi ve günümüze kadar geçirdiği süreç ele alınmaktadır. Birinci bölümün birinci kısmında genel anlamda azınlık kavramı ve tarihi incelenirken, ikinci kısmında azınlıklara ilişkin uluslararası çalışmalar anlatılmaktadır. Uluslararası örgütlerin azınlık haklarının korunması için tarihsel süreç içerisinde yaptıkları düzenlemeler ayrı ayrı ortaya koyulmaktadır.?Azınlık? kavramının içeriğinin belirlenmesi gerektiği düşünülerek, öncelikle tanıma yönelik hukuki, sosyolojik ve en geniş anlamıyla uluslararası alanda bu konuda kabul edilen bütün belgelerde yer alan tanımlar izah edilip evrensel ve bağlayıcı bir tanıma ulaşmada yaşanan olumsuzluklarla birlikte devletlerin bu yöndeki isteksizliklerine değinilmektir. Milletler Cemiyeti'nden itibaren kronolojik olarak Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, AGİT ve Avrupa Birliği'nin hazırlamış olduğu uluslararası belgelerdeki tanımlara bakılmaktadır.İkinci bölümde, Türkiye'deki azınlıkların tarihi geçmişi, Osmanlı Devleti'ndeki ?Millet Sistemi?nin özellikleri ve Milletlere tanınan haklar ve Tanzimat'la birlikte Osmanlı siyasi, sosyal ve kültürel hayatındaki değişimlerin gayrimüslimlere yansıması irdelenmektedir. Osmanlı Devletinden zihinlere miras kalan ancak gayrimüslimlerin azınlık olarak kabul edilebileceği düşüncesinin Lozan Anlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti'ne ne şekilde intikal ettiği incelenmektedir.Avrupa Birliği'ne aday ülke konumunda olan Türkiye'nin azınlıklara yönelik uygulamalarının İlerleme Raporları, Katılım Ortaklığı Belgeleri ve Uyum Yasaları ile kaydettiği ilerlemesi incelenirken AB'nin Türkiye'den taleplerinin haklılığı sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first chapter of the work discusses the historical background and the shaping process of the concept of ?minority? up to now. The concept of ?minority? and the history of ?minority? are investigated in the first part, and international attempts on minorites are investigated in the second part of the first chapter. The regulations of the international organizations about minorities and minority rights in the historical process are explained one by one.By thinking the necessity of defining the concept of minority, the most extensive judicial and sociological definitions in the international documents are explained on one hand, and touched on the difficulties for reaching the universal and binding definitions because of the unwillingness of the states in this way on the other hand. The definitions of the international organizations are examined from League of Nations to United Nations, Council of Europe, OSCE and European Union chronologically.The first part of second chapter scrutinizes the history of the minorities in Turkey, the features of the Nation System (Millet Sistemi) and the minority rights in the Ottoman Empire, and finally the political, social and cultural changings by the Tanzimat (reforms). This chapter puts forward the accepting only the non-Muslims as minority, as an inheritance to the mentality of Turkish Republic from Ottoman Empire, by the Treaty of Lausanne as well.In the second part of second chapter is related with the new regulations of Turkish Republic to the minorities in the process of the European Union membership, and judicial state of the minority foundations.