Muslim communities in the uk after september 11: Friends or foes?
11 eylül sonrasi birleşik krallik'ta müslüman topluluklar: Dost mu düşman mi?
- Tez No: 816273
- Danışmanlar: DR. PATRICIA CASSAR TORREGIANI, ÖĞR. GÖR. BİRSEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Malta (L-Università ta' Malta)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezin amacı, 11 Eylül terör saldırılarından sonra Birleşik Krallık'ta alınan terörle mücadele tedbirlerinin insan hakları ile çelişkisini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, bu çalışmanın temel kaygısı Birleşik Krallık'ta Müslüman toplulukların endişe veren durumudur; zira benimsenen terörle mücadele tedbirleri ve uygulamalar orantısız bir yapıya sahiptir ve toplumda ayrımcılığa, ırkçılığa, İslamofobiye, yabancı düşmanlığına ve Müslümanlara karşı nefret suçlarının işlenmesine yol açmaktadır. Birinci bölüm, bu kavramların tanımlarını uluslararası insan hakları belgelerine atıfta bulunarak tartışmaktadır. İkinci bölüm, terörle mücadelede insan haklarının güvence altına alınması amacıyla bölgesel ve uluslararası kuruluşlar tarafından benimsenen terörle mücadele tedbirlerine ilişkindir. Bu çerçevede, BM, Avrupa Konseyi, AB ve AGİT'in bağlayıcı ve bağlayıcı olmayan belgeleri, terörle mücadele tedbirleri, insan hakları ve ayrımcılık bağlamında ele alınmaktadır. Birleşik Krallık'ta 11 Eylül sonrasında alınan terörle mücadele tedbirlerinin insan haklarına aykırı niteliği ve özellikle bu tedbirlerin ayrımcı uygulamaları üçüncü bölümde ortaya konmaktadır. İngiltere'de artan yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve Müslüman topluluklara karşı nefret suçları, 11 Eylül sonrasındaki istikrarsız güvenlik ortamının bir sonucu olarak değerlendirilmektedir. Realist perspektifin ulusal güvenlik kaygıları ile insan güvenliği kaygıları arasındaki çelişkili ilişki, sonuç bölümünde tartışılmaktadır. Tüm insanların sahip olduğu insan haklarına terörle mücadelede de saygı gösterilmesi gerekmektedir. Bireysel suçların genelleştirilmesi sonucunda yabancı düşmanlığı ve din temelli ayrımcılık dramatik bir şekilde artmaktadır. Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü, hoşgörü ve karşılıklı saygı olmadan, uluslararası terörizme karşı başarı ve toplum içinde barış sağlanması mümkün görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this dissertation is to demonstrate the challenge of the UK counter-terrorism measures adopted after September 11 terrorist attacks against human rights. In this respect, the main concern is the situation of Muslim communities in the UK since adoption and implementation of counter-terrorism measures has disproportionate nature which causes discrimination, racism, Islamophobia, xenophobia and conduct of hate crimes against Muslim people in the society. Chapter one discusses the definition of these concepts with references to the international human rights documents. Chapter two is about the counter terrorism measures which are adopted by the regional and international organizations to ensure human rights in the fight against terrorism. In this regard binding and nonbinding instruments of UN, Council of Europe, EU and OSCE are discussed within the context of counter-terrorism measures, human rights, and discrimination. Challenging nature of the UK counter-terrorism measures adopted after September 11 against the human rights and specifically discriminatory implementation of these measures are laid out in the third chapter. Rising xenophobia, Islamophobia and hate crimes against Muslim communities in the UK is demonstrated as a consequence of the volatile security environment after September 11. The conflicting relationship between the national security considerations from realist perspective and the human security considerations is discussed in the conclusion. Human rights which belong to all people should be respected while combating terrorism. Xenophobia and discrimination on the grounds of religion increased dramatically as a result of generalization of individual crimes. The success against international terrorism and peace within society cannot be reached without democracy, human rights and the rule of law, tolerance, and mutual respect.