Diskriminant analiz kuramı ve bir uygulama (illerin kalkınmada öncelikli düzeylerine göre sınıflandırılması)
The Theory of discriminate analysis and an application (the classification of provinces according to their priorities in development)
- Tez No: 21951
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada diskriminant analizinin amacı ve kuramsal yönü ele alınarak açıklanmıştır. 1989 yılı verileri kullanılarak, Türkiye'de il¬ ler kalkınmada öncelikli düzeylerine göre sınıflandırılmıştır. Bu sınıf¬ landırma, önce sosyal ve ekonomik değişkenler grubu birlikte, daha sonra her bir grup ayrı ayrı ele alınarak gerçekleştirilmiştir. Sosyal ve eko¬ nomik değişkenler grubunun birlikte ve yalnız sosyal değişkenler grubu kullanılarak yapılan sınıflandırmalarda, analiz öncesi ve analiz sonrası sınıflandırmalar arasında % 100 uyum varken, sadece ekonomik değişkenler grubu ele alınarak yapılan sınıflandırmada uyum % 89.9 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
in this study, the purpose and theoretical aspects of discriminate analysis are explained. The provinces in Türkiye are classified by the priority in development using the 1989 data. This classification is realized by taking the groups of social and economic variables first together» then separately. 100 % harmonization is found between pre and post-analysis of classifications using both the groups of social and economic variables and only the groups of social variables. Whereas, 89.9 % harmonization is found using only the groups of economic variables.