Hyperküresel harmonik açılım methodu ve 4He'e uygulanması
Hyperspherical harmonic expansion method and application to 4He
- Tez No: 21953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KORU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
II HYPERKÜRESEL HARMONİK ACILIM METODU VE "He UYGULANMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) Gülhan YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1992 ö Z Bu çalışmada iki cisim kuvvetlerini tam olarak incelemeyi sağlayan bir metod sunuyoruz. Birkaç cisim sis temlerinin taban durumu için bu metod başarılı olarak yapılmıştır, fakat büyük sistemler için. şimdiye kadar yalnızca 1. dereceden yaklaşımın tam olarak işlendiği görülmüstür. Bizim metodumuz, Harmonik polinomları kullanarak dalga fonksiyonunun polinom açılımı üzerine kurulur. Ay nı zamanda bu metod daha özel olarak kinetik enerji operatörünün öz fonksiyonu olan hyperküresel harmonikleri kullanılarak da yapılabilir. Bilim Kodu : 4 0 4.04.01 Anahtar Kelimeler : Harmonik Osilatör, Hyperküresel harmonik açılım metodu, Yük- form faktörü, çok parçacık katsayı - 1 ar ı. Sayfa Adedi : 47 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin KORU
Özet (Çeviri)
HYPERSPHERICAL HARMONIC EXPANSION METHOD AND APPLICATION TO He Gülhan YILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1992 ABSTRACT In this study, we present a method which exactly examines the forces of two-body. This method has been employed success- fuly, for the ground state of a few-body systems, but for largers systems only the first order approximation has been fully treated until now. Our method is based on a polynomial expansion of the wave function by using harmonic polynomials. At the same time, more specifically, this method can be achieved by using the hyperspherical harmonics, which are eigen functions of the kinetic energy operator. Science Code : 404.04.01 Keywords :_ Harmonic Oscillator, Hyperspherical Harmonic expansion method, Charge-form factor, Many- body coefficients. Page Number 47 Adviser : As.Prof.Dr. Htiseyin.KORU