Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı keman öğrencilerine uygulanan müzikal boğumlama eğitiminin temel müzikal boğumlama özelliklerine etkisi
The effect of musical articulation education on basic musical articulation characteristics of the violin students attending at Gazi University Gazi Education Faculty Fine Arts Education Department Music Education Branch
- Tez No: 219522
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırma, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı keman öğrencilerinin müzikal boğumlama özelliklerini ve öğrencilere uygulanan müzikal boğumlama eğitiminin temel müzikal boğumlama özelliklerine etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Araştırma, güdülen amaç, izlenen yöntem ve uygulanan işlem ile toplanan verilerin niteliği açısından bir yönüyle betimsel, diğer yönüyle deneysel bir araştırma niteliği taşımaktadır.Araştırmaya ilişkin olarak taranan yurtiçi ve yurtdışı kaynaklarda, müzikal boğumlamanın keman eğitiminde önemli bir yeri olduğu belirlenmiştir.Araştırmanın evrenini Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı keman öğrencileri, örneklemini ise 2007-2008 eğitim öğretim yılında bu Anabilim Dalı'ndaki Lisans II ve Lisans III'ten seçilen ve 10'u deney 10'u kontrol grubunda yer alan toplam 20 keman öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmaya ilişkin verilerin toplanmasında iki bölmeli ölçekten oluşan gözlem formu ve onunla elde edilen nitel verilerin nicel veriye dönüştürülmesinde de eserlerin ölçü ölçü zorluk derecelerini belirlemek için uzman görüşlerinin alındığı beş bölmeli gözlem sonuçlarını puana dönüştürme ölçeğini içeren bir anket kullanılmıştır.Deney ve kontrol gruplarının müzikal boğumlama performansları arasında anlamlı fark olup olmadığı istatistiksel yöntemlerden Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon Z testi ile ortaya konulmuştur. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir.Araştırmada; keman öğrencilerinin müzikal boğumlama özelliklerinin genel olarak düşük düzeyde olduğu bazı özelliklerde ise yetersiz olduğu, ancak uygulanan müzikal boğumlama eğitiminin, öğrencilerin temel müzikal boğumlama özelliklerini olumlu yönde ve anlamlı derecede etkili olduğu saptanmıştır.Sonuç olarak, keman öğrencilerinin eserleri çalışırken müzikal ifadeyi ortaya çıkarmada, notaları yazıldıkları gibi çalmanın yeterli olmadığı ve nota üzerindeki öbür müziksel yazı ögelerini doğru okuyup uygulamada daha çok bilinçlendirilmelerinin ve bu noktada keman eğitimcilerinin de öğrencilere daha çok rehberlik etmelerinin gerekli olduğu görülmektedir. Bu tür araştırmaların yalnız keman eğitiminde değil, başta diğer yaylı çalgılar olmak üzere öteki çalgılarda da yapılmasında yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are to determine the musical articulation characteristics of the violin students at Gazi University Gazi Education Faculty Fine Arts Education Department Music Education Branch and the effect of the musical articulation education on the students? musical articulation ability.This research is considered as a descriptive study for its methodology, the procedure applied and the nature of the data collected, and an experimental study as well for its another aspects.In the study, in light of the literature reviewed, it has been suggested that musical articulation has an important place in violin education.The population of this study is the violin students at Gazi University Gazi Education Faculty Fine Arts Education Department Music Education Branch. The sample consisted of 20 sophomore and junior violin students, 10 of which being study and 10 of which being control group, attending at Gazi University Gazi Education Faculty Fine Arts Education Department Music Education Branch. The data was collected through an observation form consisting of two sections, and a questionnaire consisting of five sections used to quantify the qualitative data and to determine the technical difficulty ratings from expert opinions.Whether there was a statistically significant difference between the musical articulation performances of the study and the control groups was determined through Mann-Whitney U test and Wilcoxon Z test. In the study, significance level was at 0,05.In the study, the students? musical articulation characteristics were found to be low in general, and some of the students? musical articulation characteristics were found to be inadequate. Yet, it has been determined that the musical articulation education applied affects the students? musical articulation characteristics positively and meaningfully.The results of the study show that playing the notes of a musical work as they are written is not enough to project the musical expression, and students are needed to be educated to read and apply some other musical symbols correctly, and, at this point, it is necessary that violin educators guide students in this regard. It is also thought that it can be beneficial to perform this kind of research in other musical instruments.