Öğrenme stillerine göre yapılandırılan öğrenen kontrolünün öğrenci başarısına ve öğrenmenin kalıcılığına etkisinin incelenmesi
Effect of the learner control contructed with learning style to the success of students and the permanency of learning
- Tez No: 219528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAHİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmanın amacını, web tabanlı eğitimde, öğrencilerin öğrenme stiline göre yapılandırılan öğrenen kontrolünün öğrenci başarısına ve öğrenmenin kalıcılığına ne derece etkisi olduğunun incelenmesi oluşturmaktadır.Araştırma, Ankara ili Yenimahalle ilçesi Atatürk Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencileri arasından belirlenen 66 kişilik örneklem grubu ile gerçekleştirilmiştir.Uygulanan materyaller geliştirilirken deneme grubu öğrencilerine baskın beyin yarı kürelerine uygun öğrenen kontrolleri verilmiştir; kontrol grubu öğrencilerinin baskın beyin yarı küresi gözetilmemiştir. Uygulamalar sonrasında başarı testi uygulanmıştır, 15 gün sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Başarı ve kalıcılık testlerinden elde edilen sonuçlar SPSS 12.0 programı ile analiz edilerek, ortalamalar ve standart sapmalar tespit edilmiştir. Farklı grup puanlarının varyanslarının aynı olup olmadıklarını görmek amacıyla Levene testi uygulanmıştır. Başarı ve kalıcılık testleri karşılaştırmalarında da t-testi kullanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda, öğrenme stillerine uygun öğrenen kontrolünün sağlandığı ve öğrenme stillerine uygun öğrenen kontrolünün gözetilmediği web tabanlı eğitim materyali ile dersi alan öğrencilerin başarı ve kalıcılık testi puanları arasında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür (p>.05). Öğrenme stillerine uygun yapılandırılan öğrenen kontrolünün öğrenci başarısına ve öğrenmenin kalıcılığına etkisinin olmadığı görülmüştür.Gruplar arasında anlamlı farklılık olmamasının, hazırlanan materyallerde kullanılan dersin, ders konusunun çalışmaya uygun olmamasından, verilen öğrenen kontrollerinin eksik kalmasından kaynaklanabileceği gibi öğrencilerin öğrenim görmekte oldukları öğretim kurumuna emsalleri arasından sınavla seçilmiş olmalarından veya diğer kurumlardan daha fazla İngilizce dersi alarak derse aşina olmalarından kaynaklanmış olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, araştırmanın farklı örneklem gruplarıyla, farklı öğrenme stilleriyle ve farklı öğrenen kontrolleri sağlanarak tekrarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is, the effect of the learner control constructed with learning style in web based education. These questions were being answered; ?What is the effect of the learner control constructed with learning style to the success of the student in web based education?? and ?What is the effect of the learner control constructed with learning style to the permanency of the learning in web based education??.This research was carried on with 66 selected students studying at Atatürk Anatolian High school, in Yenimahalle, at Ankara.Two different topics were selected to be used in research. Selected topics and content was same, but learning styles were different in web based materials. When the materials were being done, the learning style and the brain dominancy was taken in the construction. The application was done in selected lessons. Then the success and the permanency test was done.For all of the analyzing tests SPSS 12.0 was used. Levene and t-tests were used.The results of the research are summarized as below:There is no significant difference between success and permanency points of both groups in favor of the experimental group which was used the learner control was constructed with the learning style in web based education (p>.05).The reason of the non-significance can be the students? general success of the other lessons or the selection examination. Therefore, the research can be done with different students, different learning styles and different learner controls.